Ако по накитите ви има камъни, не ги
потапяйте във вряла вода, за да не разтворите
лепилото по тях
С времето златните бижута се замърсяват, потъмняват и изгубват своя блясък. Въпреки че златото е твърд благороден метал и не се окислява лесно, повърхността му все пак се уврежда. Ако се носи ежедневно, то може да бъде замърсено от парфюма, различните кремове и лосиони за кожа. Халките са едни от най-уязвимите накити към замърсяване, защото се носят непрекъснато и влизат в контакт с почистващи препарати и козметични продукти. Огърлиците могат да бъдат засегнати от себума, който мастните жлези отделят, и потта. Затова златните бижута имат нужда от поддръжка. Вместо да отделяте време да ги носите на златар, може сами да ги почиствате вкъщи.
Когато забележите, че накитите ви вече не са толкова лъскави, появили са се тъмни петна по тях, трябва да не чакате повече и непременно да ги почистите. Най-лесният начин е със сапун и вода. Подходящ е за леко замърсени бижута и такива без скъпоценни камъни, защото сапунът може да увреди повърхността на бижуто. Напълнете една купа с топла вода и добавете малко количество течен сапун, а може да използвате и твърд. След това потопете златните си бижута в разтвора и изчакайте да престоят за около половин час. Ако купата ви е малка, сложете всяко бижу поотделно, за да не се надраскат всички заедно. След като ги извадите, ги полирайте с микрофибърна кърпа или ги потъркайте внимателно с мека четка за зъби. Веднага ще забележите ослепителен ефект. Накрая само ги забършете със суха кърпа и са готови да ги носите отново.
Ако имате някое много замърсено златно бижу, може да го почистите с вряла вода. Сложете една тенджера с малко количество вода на котлона и изчакайте да заври. След това свалете от котлона или преместете врялата вода в купа. Потопете златото изцяло в нея. Оставете го така, докато водата не се охлади сама. Ще забележите, че водата започва леко да се замърсява, което означава, че вашето бижу ще възвърне своя блясък. Може да изсушите след това с мека кърпа или да оставите да изсъхне само. Този метод ще помогне само за силно замърсеното злато, по което няма камъни или перли. В противен случай може да ги повредите.
Друг бърз и лесен начин за почистване е, като използвате паста за зъби. Смесете малко вода и паста за зъби, за да създадете гладка паста. След това сложете върху мека четка за зъби и потъркайте с нея бижуто. Накрая изплакнете с топла вода и забършете с мека суха кърпа.
Содата за хляб също ще върне блясъка на златото. Сложете в купа малко количество вода, една чаена лъжичка хлебна сода и малко препарат за миене на съдове. Разбъркате и потопете украшенията вътре. Оставете ги да се накиснат за 10-15 минути. Потъркайте с мека четка за зъби, за да почистите всички почернели пукнатини. Накрая измийте с топла вода и подсушете с мека кърпа.
Може да използвате содата за хляб и в комбинация с вода и оцет. Смесете хлебната сода и водата в съотношение 3:1 в купа. Разбъркайте, докато се получи гъста паста. Сложете сместа върху памучен тампон и нанесете върху бижутата. След това сложете златото в друга купа, в която изсипете малко оцет. Изчакайте така да престоят за около 5 минути. После изплакнете добре с топла вода, за да премахнете остатъците от пастата. Този разтвор от сода и оцет е щадящ и е малко вероятно да увреди накитите.
Ако имате златни обеци, гривни, колиета или пръстени с камъни, трябва да внимавате при почистването им, за да не отлепите камъка по тях. Най-важното е да не използвате вряла вода, която би разтворила лепилото. Не оставяйте и накитите потопени за дълго време. Трябва да ги почиствате с влажна кърпа, потопена в сапунена вода След това ги изплаквайте с хладка вода и изсушавайте с памучна кърпа.