Макар да изглеждат като възрастни още на 6 месеца, до първата година всички се считат за котенца
Най-точният начин да определите възрастта на пораснало животно е да знаете датата на раждане на своя домашен любимец, а още по-добре да присъствате на него.
Всички други методи са относителни, както в случая с човешката възраст, и при тях се допускат известни грешки. Разбира се, ако вече държите възрастна котка в ръце, тогава е най-добре незабавно да отидете при ветеринарен лекар с нея. Клиниката ще може да определи възрастта, отново приблизително, и да оцени общото здравословно състояние.
Котките може да изглеждат като възрастни още на 6-месечна възраст, но всъщност те все още растат и се развиват. Следователно, до 12 месеца всички се считат за котенца. Продължителността на
живота на една котка е средно 12-14 години,
но някои живеят до 20 или повече години
Невинаги си личи, че котката остарява, но от 7-годишна възраст тя вече се счита за възрастна.
Обикновено за установяване на възрастта се оценява състоянието на зъбите, състоянието на козината, на тялото и на очите. Трябва да се отбележи, че всички тези показатели по един или друг начин може да бъдат свързани с общото състояние на тялото на котката. Следователно 10-годишна котка с хронична бъбречна недостатъчност може да изглежда много по-стара от сравнително здрава котка на същата възраст.
Как да определим възрастта на котката по зъбите?
Ако не всички зъби са се появили в устата на котето, това означава, че то със сигурност е бебе на не повече от 2 месеца.
Млада котка има бели зъби,
без плака и зъбен камък
Ако откриете млечни зъби, значи котката ви е все още коте на възраст до 10 месеца. С възрастта зъбите стават все по-жълти и започват да се износват.
Какво ни казва състоянието на козината?
При млади възрастни котки козината обикновено е гладка, лъскава и доста гъста. Това, разбира се, също зависи от породата и времето на годината. Ако попаднете на уличен некастриран котарак на около 5 години, тогава козината му - заради честите битки с други котараци и паразити, ще изглежда много по-лошо от козината на домашна котка, която никога не е излизала навън. Кожни състояния като
краста или бактериална инфекция също може
драматично да променят външния вид на котката,
което затруднява определянето на възрастта въз основа на този параметър.
Как се променя тялото на животното с възрастта?
Младите възрастни животни по правило имат по-изразени мускули. Котките на средна възраст са по-често затлъстели, а по-възрастните животни, напротив, може да бъдат слаби поради хронични заболявания. Тук също не забравяйте за характеристиките на породата.
Как да определим възрастта на котката по очите?
При младите котки очите са блестящи, гладки, зеницата е равномерна. При по-старите котки може да се наблюдава потъмняване на роговицата и промени в структурата на ириса. Въпреки това дори млада улична котка може да има увреждане на очите поради битки с други котки, което също може да бъде придружено от помътняване на роговицата.
Като цяло становището на ветеринарния лекар засега се счита за най-точния начин да се определи котешката възраст.
Как да се грижим за котка в зряла възраст?
Котките успешно скриват признаците на стареене, но ако знаете точно какво да търсите, можете да помогнете на вашия домашен любимец да остане здрав дори в зряла възраст.
- Посещавайте вашия ветеринарен лекар за профилактични прегледи.
- Лекувайте редовно бълхите и вътрешните паразити.
- Давайте пълноценна и балансирана храна за възрастни котки.
- Следете теглото и физическото състояние на вашия домашен любимец. Някои котки отслабват с възрастта, затова те трябва да бъдат претегляни всяка седмица и, ако е необходимо, диетата да се коригира. Но ако вашият домашен любимец продължава да отслабва, свържете се с лекар.
- Променили ли са се навиците за пиене на вашия домашен любимец? Ако котката ви пие повече от обикновено, това може да е знак за здравословен проблем като например диабет.
- Следете за промени и в хранителните навици на вашата котка.
- Домашният любимец може да прояви капризи, ако предлаганата храна е студена. Вечерята на котката трябва да е със стайна температура, както и винаги да бъде осигурен достъп до чиста питейна вода.
- Променена ли е честотата на изхождане? По-възрастните котки понякога може да страдат от запек.
- Как изглежда козината? С напредването на възрастта някои котки започват да се почистват по-рядко, така че може да се нуждаят от помощ в грижата за коженото си палто. Това важи особено силно за дългокосмените породи. Сресвайте козината с гребен или четка, за да предотвратите поглъщане на косми, когато котката се ближе.
- Възрастните котки спят дори повече от малките, така че осигурете на вашия домашен любимец удобен, тих, сух, топъл кът за спокоен сън, където никой и нищо няма да го притеснява.