Гъмжилото от чернокоп се оттича до дни в Босфора, има надежда зарганът да остане
Няма да има промяна в забраната за спортен риболов на калкан. Това съобщи шефът на ИАРА за Добричка област Атанас Чолаков. Агенцията ще се бори и за догодина да има вдигане с 30 тона на квотата за улов на калкан, наложена от ЕС. Става дума обаче само за промишления риболов.
Много любители рибари вече хвърлят въдици за луксозните риби, които към края на годината мигрират към брега. Особено подходящо е голямото вълнение, което избутва калканите към плитчините. Те обичат чистото пясъчно дъно, но като всички хищници се въртят край рифовете да търсят жертви.
За калкана трябват здрави морски пръчки с яко влакно и тежко олово за по-далечно замятане. Някои маниаци вече се сдобиха с дронове за пускане на стръвта на 200 метра навътре в морето. Това обаче е доста рисковано при силен вятър и голямо вълнение, трябва да се чака морето да утихне в следващите дни. При няколко бала пръчките въобще не могат да се усетят по трептенето на върховете, става ясно дали калканът се е хванал, когато въдицата падне на земята. В други случаи обаче калканът нагълтва куката и се притаява. Тогава по отпуснатото влакно се разбира, че има хваната риба. За калкан се използват големи куки от една нула нагоре, като поводите може да бъдат от дебело влакно.
По същия начин се лови и писията, която тръгва сега и е активна през зимата до края на март. Неин естествен развъдник е старият канал между варненското пристанище и едноименното езеро. Вече има хванати писии главно на морски червей, докато рибари дебнат иларията на кея. За писията са подходящи 4-5-и номер куки. Смята се, че най-любимата ѝ стръв е прясната трицона, която обаче лесно пада от куката при замятане и трябва да се овърже допълнително с конец.
Атанас Чолаков обясни, че се очаква ЕС да забрани спортния риболов и на скатовите риби като морските котки и морските лисици. Към тях ще бъдат добавени и акулите. Глобата за улов на калкан или трицона с въдица, която също е с квота, е 1000 лева. Същото е и за улов с харпун.
Инспекторите от ИАРА проверяват преследвачите на калкан по бреговете, но трябва да хванат въдичаря с извадена риба, за да го глобят. Освен това рибарите казват, че са хвърлили за попчета или за писия. В началото на зимата около Шабла ври от маломерни калканчета.
Най-опасни са водолазите, които се гмуркат с по един обикновен метален шиш и бучат калкани. Според инспектори те вече имат системи за укриване на рибата - скриват я някъде под водата и после тайно я вадят. Има професионалисти, които цяла зима си вадят хляба с гмуркане за калкан, който в момента е 25 лева за килограм. Все още температурата на морската вода е около 13 градуса и това държи чернокопа по нашия бряг. Продължават рекордните улови, но вече пасажите се изтеглят на юг и в момента върлуват от Маслен нос надолу. Чернокоп се хваща и във Варна, дори и на новия канал за езерото.
Постепенно обаче настъпва много едър зарган, който може и да остане, ако зимата е топла, тъй като е по-студенолюбив. Миналата година се ловеше редовно и през декември, та чак до март.
Рецепта: Маринован чернокоп
Николай Апостолов който наскоро хвана и пусна морска лястовица, публикува своята рецепта за мариноване на чернокоп в групата “Морски риболов”. В неговия метод има някои детайли, които са важни при мариноването на всякаква риба.
“Измивам чернокопа. Изсипвам един пакет сол и разбърквам рибата в съда, в случая ползвам кофа от сирене. Ако трябва, изсипвам още един пакет и разбърквам, накрая изсипвам друг пакет отгоре, за да може рибата да се зарови и да се покрие със сол. От количеството на чернокопа зависи колко от едрата сол да сложите. Използвайте българска морска сол, тя е влажна и се образува хубава саламура, избягвайте сол от Тунис и разни други страни.
Рибата се държи на студено 48 часа. Вади се и се изчиства, без да я миете. Изплаквате я леко от солта в самата саламура, която се е образувала, режете главата и опашката, да останат само трупчетата. Смесват се 50/50 вода и ябълков оцет. Залейте трупчетата и ги дръжте в маринатата 5-6 часа, но не повече, защото ще е трудно беленето на кожата. След 6 часа вадите и белите кожата, като от страната на опашката издърпвате гръбната и коремната кост. Отделяте двете филета от средната кост, пак от страната на опашката. Филетата се накъсват на парченца, добавят се зелени маслини и копър и се разбъркват.
Слагате сместа в буркани, но не натискайте, защото не трябва да се напълнят плътно. Запържвате олио, чакате да изстине и заливате бурканите - да се покрият. Държите ги в хладилник.
Рибата узрява за 14 дни и може да се яде. Ако питате мен, изчакайте месец, месото узрява и става масло, направо се топи в устата. Издържа 5-6 месеца в хладилник!”