След Олимпиадата в Токио те са новата тенденция в интериорния дизайн
Организаторите на олмпиадата в Япония това лято положиха много усилия, за да я направят възможно най-екологична, но едно от тях се видя особено скандално на някои от чуждите състезатели, а именно това да спят на картонени легла. Едни заподозряха домакините, че по този начин се опитват да откажат спортистите да правят секс в олимпийското селище, за да намалят риска от заразяване с коронавирус. Други ги обвиниха в прекалено спартански условия, които може да са типични за японците, но не и за останалия свят.
Социалните мрежи буквално се нажежиха, след като редица олимпийци пуснаха клипове как тестват леглата си в Токио. Ирландският гимнастик Рис Макленахан показа едни от най-добрите си подскоци върху своето, за да провери дали наистина е здраво. Израелският национален отбор по бейзбол пък трябваше да обедини усилията си в своя тест. Той показа в TikTok клип как леглото започва да се чупи чак когато върху него се качат деветима спортисти. Видеото беше гледано милиони пъти и шеговито коментирано като доказателство, че митът как картонът не издържа на бурен секс е завинаги развенчан.
Няколко месеца по-късно обаче се оказва, че японските олимпийски легла са оставили толкова силен отпечатък, че вече се говори за картонените мебели като за нова тенденция в интериорния дизайн. Те са особено популярни сред по-младите хора, които искат да живеят мобилно и природосъобразно, казва експертът по обзавеждане на дома Габриела Кайзер. Разглобяват се лесно и без инструменти, не са необходими и винтове. Леки са и могат да се променят и използват отново и отново. През последните години редица фирми, които ги произвеждат, са инвестирали доста в технологии, за да ги направят по-устойчиви на вода и издръжливи на тежест. Леглата от картон могат да понесат средно 150-200 килограма. При добро съхранение имат живот между 6 и 10 г.
Разбира се, зависи и от това как ги използвате и дали например имате домашен любимец, който обича да гризе мебелите, признава Урсула Гайсман, която ръководи организация за производство на картони в Германия. По думите ѝ екологичните материали стават все по-желани за обзавеждане, а и са по-евтини от плоскостите от пресовани дървесни частици, които масово се използват. Голям плюс е, че в края на живота си те се класифицират като отпадъчна хартия и лесно се рециклират. Така притежателите им си спестяват затрудненията с изхвърлянето на стари легла или шкафове, което по принцип не е разрешено в кофите за боклук, ако са от дърво, метал или пластмаса.
Друга причина за новата модна тенденция е пандемията. Доста хора, оставайки дълго затворени, започнаха да се изкушават да променят интериора в дома си с подръчни средства. Някои превърнаха здравите кашони от пералня или хладилник в чудесни къщички за малките си деца. Други бяха по-изобретателни и ги използваха за създаването на нов скрин.
Ако решите също да опитате да измайсторите нещо от картон, ще ви трябват съвсем малко допълнителни неща - .лепило и остър нож, лепяща се лента, ролетка, линия или права дъска, с която да разкроявате частите за вашата мебел. Обикновено се използват за покритие тапети, мебелен филм и тъкани.
В интернет вече има достатъчно идеи за мебели от картон и практични уроци как да ги направите. Най-важният от тях е, че трябва да залепвате няколко слоя картон и да ги пресовате добре, за да станат нещата здрави и стабилни. Ако нямате преса, използвайте дебели книги и други тежки предмети с равна повърхност. Старайте се да има колкото се може повече напречни части, тъй като те правят шкафовете и масите по-стабилни. След като сте готови с конструкцията им, направете допълнително укрепване със залепващи се ленти или лак.
Най-подходящи за мебели се оказват кашоните от плодове и вино не само защото са здрави, но и защото обикновено са един и същ размер. Така че лесно могат да бъдат превърнати в етажерка, маса или дори детско легло. По тази причина са предпочитани за съвместна работа с деца. А това се оказва много вдъхновяващо и важно. Насърчава тяхната креативност и ги подготвя за бъдещия им живот, който се очертава да бъде обърнат повече към опазването на околната среда и използването на лесни за рециклиране предмети и дрехи.