“Поколение Равенство” събра държавни и правителствени лидери, ръководители на международни организации
Без да има дипломатическо образование или кариера, вицепрезидентът Илияна Йотова винаги е била дипломат по призвание и “посланик” на България пред света. Независимо от позицията, която заема, тя е правила това на международни форуми, пред световни лидери, президенти и премиери. И преди - в работата си като евродепутат, и сега като вицепрезидент, за нея на първо място при всяка среща по света е да защитава интересите на страната ни и да я представя в най-добрата светлина. Пореден пример за това е участието ѝ в световния форум “Поколение Равенство”, който се проведе в Париж под егидата на ООН - Жени, съпредседателстван от Мексико и Франция, представени от своите президенти.
Това е
най-големият и
авторитетен
форум
след Пекинската декларация от 1995 г., когато четвъртата световна конференция на ООН за жените приема резолюция за укрепване на правата на нежния пол по света. Затова в Париж се събраха държавни и правителствени лидери от цял свят, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, шефът на Европейския съвет Шарл Мишел, бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън, шефове на международни правозащитни институции и неправителствени организации, представители на бизнеса, филантропи, сред които и Мелинда Гейтс. Специално пряко от САЩ се включи и вицепрезидентът Камала Харис, а от Брюксел - шефката на ЕК Урсула фон ден Лайен.
България имало с какво да се похвали на световното събитие в Париж. В специално обръщение, депозирано към форума по-рано, както и в лични разговори вицепрезидентът Йотова изтъкнала, че страната ни е на първо място в ЕС по дял на заетите специалисти жени в сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) - 28,2%. Това е процент, абсолютно недостижим все още за много държави в Европа. Освен това България е на второ място в ЕС с близо 50% жени на мениджърски позиции. На трето място по млади хора, които следват в ИКТ специалности. А с близо 50% жени сред учените и инженерите страната ни е над средноевропейското ниво, подчертала Йотова. Каква по-добра реклама може да бъде направена за България от изтъкването на постиженията и усилията на страната ни за постигане на равенство между мъжете и жените в сферата на технологиите и иновациите.
Форумът, който стартира глобален план с конкретни ангажименти за ускорено постигане на равенството между мъжете и жените, сформира
шест коалиции
за действие,
фокусирани върху най-чувствителните теми - от борбата с насилието до участието на жените в големия бизнес. Работата им продължава в онлайн формат. България се включва в коалицията “Технологии и иновации за равенство между жените и мъжете”.
В Париж вицепрезидентката се обявила още за борба с предразсъдъците – научните специалисти изследователи жени често са пренебрегвани за високи постове и в научните среди, и в предприятията и фирмите. Тя изтъкнала, че в България има изключително благотворна законова рамка за отпуск по майчинство - той е сред най-дългите в ЕС - 410 дни.
Акцент трябвало да е работата по темата за насилието върху жени и момичета. Тревожна е статистиката, според която
по-малко от 40%
от жертвите на
насилие търсят
помощ
Акцентирала, че те са сред най-пострадалите от коронакризата, която доведе до бум на домашното насилие, което изисква специални политики.
“Време е да излезем от “стъклената къща”, затворила в себе си съдбите на милиони жени и момичета, жертва на насилия и посегателства. На милиони, които не могат да развиват себе си и своите таланти само защото са жени. “Стъклена къща” - прозрачна за всеки, но здраво залостена. Нека да я отворим, да премахнем стените”, призовала Йотова.
След форума тя разговаряла и с генералния секретар на Международната организация на Франкофонията Луиз Мушикивабо, като изтъкнала 30-годишния принос на България. Предала ѝ покана от президента Румен Радев да посети страната ни, която е приета.
И няма как една визита на Йотова, където и да е по света, да мине без среща със сънародниците ни там. Вицепрезидентката
посвети първия
си мандат
основно на
работа със и за
българите в
чужбина
Проведе много срещи с техните общности - на живо и виртуално. Събра известни учени и общественици, с които работят за създаване на платформа за българите в чужбина и които подкрепят инициативата ѝ за създаване на Български културен институт като испанския “Сервантес” и немския “Гьоте институт”.
В Париж Йотова разговаряла с представители на българските училища във Франция, които споделили най-големия си проблем - отпадането на възможността българският език да бъде избиран като матуритетен във Франция с промяна на закона в страната. Вицепрезидентката обещала да работи по въпроса. В основата на всички проблеми е неуреденият статут на българските общности в чужбина, посочила Йотова. Създаването на такъв статут, както и на асоциация на българските общности зад граница, трябваше да бъде основна тема на планирания голям форум с българите в чужбина, чието провеждане миналата година бе осуетено заради пандемията от COVID-19.
Посрещнаха Йотова в Сената
в същата зала, в която Виктор Юго
говорил за Априлското въстание
Емоционално посрещане е имала вицепрезидентът Илияна Йотова в сградата на френския Сенат. Тя била приветствана официално от шефа му в залата, в която през 1876 г. Виктор Юго произнася прословутата си реч след погрома над Априлското въстание, събудила вниманието на света към случващото се по българските земи. Пак в тази зала много години по-късно Сенатът казва “да” за членството на България в ЕС.
Пред сенаторите от групата за приятелство Франция - България Йотова поставила въпроса за членството на страната ни в Шенген. Тя подчертала двойните стандарти и политическите мотиви, напомняйки, че България е изпълнила всички технически критерии за членство. Френските сенатори заявили, че подкрепят страната ни.
Сред обсъдените теми била и българската позиция за Република Северна Македония. Йотова подчертала ясната и категорична позиция, заявена от държавния глава Румен Радев на последния Европейски съвет, от която не може да има отстъпление. “Нашата цел е да разясним добре българската позиция на европейските партньори. Проблемите са свързани не само с миналото и общата ни история, но и с нарушаване на човешки права в РС Македония - език на омраза, натиск върху граждани с българско самосъзнание”, посочила тя.