- Г-н Христов, какви капани залага задължителното машинно гласуване, прието за една нощ и с гласовете на ДБ ?
- Както ГЕРБ предупреди, машинното гласуване може да се окаже някакъв вид цензура за участието на групи хора . Това нарушава принципа за равни избирателни права за всички.
Според добрите практики на Съвета на Европа и Венецианската комисия сериозни промени в начина на гласуване не трябва да се правят по-малко от 10 месеца преди изборния ден .Т.нар. анти-ГЕРБ партии в 45-ия парламент направиха сериозните промени 70 дни преди вота. Големият въпрос е дали държавата чрез ЦИК ще може да развие нужния си капацитет, за да си върне контрола върху изборния процес, защото в момента контролът е в ръцете на конкретна частна компания. Защо конституционният съд на Германия забрани машинния вот, а ние тепърва го въвеждаме?! Ще има ли достатъчно машини за чужбина и кой ще отговаря за поддръжката им?! Защо няма да се броят контролните разписки ?! Рискуваме ли касиране на изборите, ако Конституционният съд отмени промените в Изборния кодекс и дали тогава приелите ги партии ще понесат отговорност?!
- Нали служебното правителство беше назначено с единствената задача да осигури изборите и да гарантира за тяхното честно протичане, а всъщност рисковете, които изброихте, са много?
- Дневният ред на обществото, както и предстоящите избори, не са във фокуса на вниманието на служебния кабинет. Вихри се реваншизъм, евтин популизъм, наситен с размахвани обвинения, лъжи и манипулации за министрите от правителството на Бойко Борисов и срещу самия него, без факти и доказателства. Виждаме само една концентрирана атака срещу ГЕРБ, а сега прехвърлят „жегата“ върху кметовете. Издигнаха „изчегърването“ на нивото на безскрупулен предизборен трибунал. Не случайно евродепутатите от ЕНП/ГЕРБ биха тревога до ЕП и еврокомисарите за извършване на пълзящ опит за преврат, с който клатят демократичните устои, градени повече от 30 години. За всички е ясно, че БСП влезе във властта през задния вход, а т.нар. градска десница се оказа аватар на комунистите и всички дружно организират предизборната кампания на Радев чрез служебния му кабинет. Митниците и МВР бяха превзети от компрометирани личности с единствена цел олигархията в изгнание да си върне позициите в администрацията и управлението на страната.
- Всички партии срещу ГЕРБ се обявиха за нови. На късата памет на хората ли разчитат?
- Да, стари политически играчи, пременени с нови дрехи. ДБ и в частност от ДСБ разчитат, че младите хора не знаят за разбойническата приватизация, но техните родители във Варна помнят как при управлението на Иван Костов беше унищожено корабостроенето -гордостта на варненската икономика и 5000 работници останаха на улицата. Помнят кой купи Златни пясъци с 6 хотелски комплекса и цялата инфраструстура. Не е забравено времето на най-тежката инфлация от времето на БСП, Жан Виденов и Румен Гечев, когато за една нощ се стопиха спестяванията на хората. Винаги, когато БСП управлява, се стига до национална катастрофа, банкови фалити и спиране на еврофондовете. За това и най-тежките зими на прехода носят имената на социалистическите вождове - Лукановата, ЖанВиденовата и т.н. зима. Мая Манолова ли е нов лидер, когато чрез нея нейната партия БСП и ДПС предложиха Делян Пеевски през 2014 г. за шеф на ДАНС. Слави Трифонов участва 20 години в политическия живот с неговото шоу, но избяга от отговорност да управлява държавата, а сега избяга и от листите на ИТН. Не знае ли политическият лидер Станислав Трифонов, че на предни позиции във варненската листа е неговият областен координатор Александър Тодоров, шеф на дружеството „Търговски дом“, от което през 2006 г. фирмата на Георги Гергов придоби за една нощ всички акции на община Варна и се стигна дотам държавата да брои 43 млн.лева за т.н. Дупка в центъра на морската столица. А и за останалите актьори на предизборната сцена във Варна може да се каже много –Корнелия Нинова и грозната далавера с приватизацията на едно от петте най-големи външнотърговски дружества у нас „Техноимпекс“, Татяна Дончева, която заедно с Мая Манолова вкараха през 2006 г. поправката „Ванко 1“, с която се намалява значително наказанието за склоняване към проституция. Най-сериозното петно върху работата на парламента за цяла година нарича този акт тогавашният председател на НС Георги Пирински.
- Стопирани ли са проекти, които засягат Варна и Варненска област?
- Държавата е хвърлена в хаос, блокирани са най-важните проекти, сред които автомагистрала „Хемус“, която е от ключово значение не само за Варна, но и за цяла Северна България. Струва ми се, че умишлено се протака одобряването на ОУП на Аксаково, който трябва да даде старт на най-голямата индустриална зона, разположена на територия от 10 000 дка между Летище Варна, Аксаково, Игнатиево и Слънчево. Тя ще бъде огромен шанс за целия Варненски регион, тъй като ще бъдат отворени стотици нови работни места. АМ „Черно море“ изчезна от медийния ефир, а проектната реализация пряко касае и плановете за втори мост над езерото.
CV
Павел Христов e кандидат за народен представител от варненската листа на коалиция ГЕРБ/СДС . Политикът е един от учредителите на ПП ГЕРБ, областен координатор на МГЕРБ от 2006 до 2012 г. Бил е общински съветник и народен представител в 42, 43, 44 и 45-ия парламент. Завършил е „Информатика“ във ВСУ „Черноризец Храбър“ и магистратура по „Управление на международни бизнес проекти“ в същия университет. IT специалист. Изпълнявал е консултантски и мениджърски роли в различни международни компании.