Я, колко добри хора с големи сърца, възкликнаха присъстващи на церемонията в Цар-Симеоновата градина, където бяха отличени за поредна година пловдивчани, допринесли за града.
От стотици постъпили номинации журито отличи по един във всяка една от четирите категории – „Градско развитие“, „Социална дейност“, „Образователна дейност“ и „Добротворчество“.
Началото на церемонията постави изпълняващият длъжността кмет на Пловдив и зам.-кмет по финанси Величко Родопски. Той прочете обръщение кмета Здравко Димитров, който не присъства на награждаването, поради здравословното си състояние.
„Кампанията за търсене на добрите хора се провежда вече 10 години в Пловдив. С всяка изминала година получаваме 10 пъти по-силни и вдъхновяващи истории за добрини и добротворчество. Нашият град показа, че е важно да показваме добрите примери на: Човекът, който подава ръка в труден момент, Човекът, който развива и подкрепя образованието, Човекът, който помага за по-красивия изглед на града ни, Човекът, който твори добро.
Тази кампания нямаше да бъде възможна без огромното съдействие на създателя на инициативата Йорданка Петкова и учениците и учителите от Професионална гимназия по хранителни технологии и техника. Техният дух и големите им сърца дават живот на кампанията и ние им благодарим.
"Пловдив - град на доброто" ни показа колко добри хора има в града ни и съм сигурен, че има още хиляди истории за добрина, които още не сме чули. Ето защо ще продължим тази инициатива, а с нея ще продължим и да разпространяваме добрите примери. Благодаря ви, че бяхте част от тази инициатива. Споделяйте и говорете за добрите дела", отбеляза Родопски. И връчи благодарствена грамота на децата и учителите от Професионална гимназия по хранителни технологии и техника за дългогодишното партньорство и подкрепа в кампанията „Пловдив – град на доброто“.
Наградата за градско развитие получи Тони Симидчиева, която през годините допринася за развитието на занаятчийството в града.
В категория „Социална дейност“ признанието получи завеждащият отделението по УНГ в Университетска болница „Пълмед“ д-р Атанас Гюлев. Той не успя да присъства на церемонията и наградата прие старшата сестра на отделението, която благодари от името му.
За „Образователна дейност“ приза заслужи Тина Димитрова – създател на първия специален баскетболен отбор в България, в който напълно безплатно се обучават деца и младежи с увреждания. Тина не успя да присъства на церемонията и наградата от нейно име получи съпругът й Атанас Димитров.
В категория „Добротворчество“ наградата беше присъдена на Анна Стайкова-Петерманн – наскоро пенсионирана медицинска сестра, която в продължение на няколко години работи в голяма международна компания. По време на извънредното положение се включва в редица доброволчески инициативи: пазарува храна и лекарства на възрастни и самотни хора, на семейства под карантина; оказва психосоциална подкрепа по телефон.
На финала, приза „Посланик на доброто“ получи основателят на сдружение „БГ бъди активен“ Ласка Ненова. В тазгодишната кампания тя получава номинации и в четирите категории, а отличието й беше връчено заради огромния принос към обществото и средата, в която живеем чрез множеството инициативи, които сдружението организира.
За доброто настроение на публиката се погрижиха „Хорът на пловдивските момчета“, „ВГ Бамбини“, солистите на ФАФ „Куклици“, естрадно студио "Прима" и младежка духова формация.