До месец национално проучване на здравното министерство ще покаже колко българи нямат никаква защита срещу вируса
Естествен имунитет вероятно имат над 2 млн. души
43%, или около 2,5 млн. българи вероятно са били инфектирани с коронавируса и са придобили естествен имунитет към него. Най-много случаи е имало в Пазарджик, а най-малко - в София.
Това показва първото в България проучване на имунитета, направено от “Цибалаб” - една от големите частни вериги лаборатории. То обаче не е национално и данните от него не могат да са категорични.
Проучването е проведено в периода 25 май - 11 юни. Проверени са 2665 случайно подбрани проби от 38 населени места, които са
изследвани за
наличие на
антиN- антитела -
отличителния
белег за
естествен
имунитет,
т.е. от преболедуване, а не такъв, придобит от ваксина.
Пробите са на хора, които са попаднали в лабораторията по най-различни причини - заради бременност, хронични, онкологични заболявания и др., както и такива, които са дошли конкретно за PCR, антигенен или тест за антитела, обясни собственикът на веригата д-р Недялко Калъчев на брифинг в здравното министерство в понеделник.
Най-много положителни резултати за антиN-антитела има сред пробите в Пазарджик. Там са изследвани 52 проби, а положителни са 62% от тях, което означава, че над половината от населението там е преболедувало COVID.
В София процентът е най-нисък - 31 на сто, или под 1/3 от населението, като са проверени 500 проби, показва проучването.
В останалите 36 населени места процентът на преболедувалите се движи между 40 и 50. (Виж картата).
“Това е моментна снимка. Проучването не може да бъде национално представително. То по-скоро е лампичка за това, че трябва да се направят повече анализи”, уточни Калъчев.
Нужни са сериозни усилия за ваксинация, защото резервоарът от хора, които са “девствени” по отношение на коронавируса, т.е. нямат никаква защита, ще е
потенциалното
място, където
би ударила
следваща вълна
и у нас би се повторила ситуацията във Великобритания и други страни като Русия, където в момента индийският вариант вдигна много заболяемостта, предупреди той.
Здравното министерство е започнало и свое проучване, което да установи колко от българите са се срещали с коронавируса. То ще бъде направено през софтуера на лабораториите, болниците, личните лекари и други здравни заведения. Ще се търсят данни от тестовете за антитела, показващи преминалата инфекция. Информацията ще се селектира така, че да бъде избегната повтаряемост, т.е.
един и същи
човек да не
влезе два пъти
в статистиката
като положителен при лабораторен резултат и като лекуван в болницата например. Ще се изолира повторяемостта и при тези, които са си правили тестове по няколко пъти, включително PCR или антигенен, и такъв за антитела след това. Така ще се придобие реална представа за нивото на колективния имунитет у нас.
“Имах среща с представителите на всички софтуерни компании и постигнахме договореност. Ще изградим техническо място при нас, където
да бъдат събрани
данните от март
2020 г. насам
колко граждани са били хоспитализирани с COVID-19, при колко лица коронавирусната инфекция е била доказана чрез антигенен или PCR тест, при колко има данни за антитела и колко са ваксинираните”, съобщи здравният министър д-р Стойчо Кацаров.
Информацията ще се сортира по ЕГН, области и общини. Данните ще бъдат готови до месец. Разликата с тези, които се събират в Националната информационна система пък са, че тук
ще бъдат
обхванати и
хората, които са
преболедували
безсимптомно,
но са си направили тест за антитела, т.е. картината ще е по-пълна.
Проучването ще покаже и реално колко хора нямат все още защита от вируса - нито от пряка среща с него, нито от ваксинация. Ще послужи и за оценка на риска за възникване на нова вълна.
За реализирането му ще са нужни до 15 000 лв., каза още здравният министър.
Ваксинационният щаб да стане консултативен съвет към здравния министър предвижда още Стойчо Кацаров. Причината е, че в момента в него влизат повече административни лица, защото при създаването му те са били ангажирани с организацията и логистиката на ваксинацията у нас. В
съвета за
ваксините ще
се включат
духовници,
журналисти
и други представители на различни обществени институции, които да допринесат за засилване на информационните кампании, мотивира се Кацаров.
От днес се разрешават свижданията в болниците на пациенти, които са с престой повече от 5 дни. Това нарежда здравният министър в своя заповед от понеделник.
Допускането на посетителите ще става по преценка на лекуващия лекар в зависимост от състоянието на пациента и риска да се зарази с COVID. Разрешава се влизането само на един посетител при строго спазване на всички противоепидемични мерки.