Дори и да не успеем да доставим нито една допълнителна машина за гласуване, извън наличните 9600 устройства, изборите няма да се провалят. В момента ЦИК се бори за доставката на още машини, за да може да осигурим комфорт на избирателите, те да не чакат на опашка и изборите да преминат спокойно, а не защото има опасност от провал на изборите. И с наличните 9600 машини може да осигурим гласуване с тях в големите секции в страната. Това до голяма степен се отнася и за секциите в чужбина. Броят на секциите извън страната, в които ще има машинно гласуване, не надхвърля 250, но искаме в най-натоварените да осигурим по още едно устройство. Това заяви зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
Обсъждат се въпросите как да стане транспортирането на новите машини, от кого да се извърши. ЦИК трябва да обяви и нова процедура за доставка, добави другият зам.-председател и говорител на ЦИК Росица Матева.
Според Томов развръзката на преговорите с производителя на машините "Смартматик" се очаква в близките няколко дни. Дотогава комисията не можела да съобщи подробности, тъй като преговорите продължават.
Относно изявленията на шефа на "Сиела Норма", че договорът, който комисията предлага на компанията за логистиката и модификацията на софтуера на машините, е с много тежки условия, Матева отговори: "Условията са идентични с договора, който "Сиела Норма" е подписала на 6 февруари, с изключение на дейностите, свързани с доставката на машините, каквито сега не се предвиждат. Щом имат бележки по договора е редно да уведомят ЦИК и комисията да обсъди техните предложения".
"От интервюто на г-н Тодоров човек може да остане с впечатление, че някой задължава "Сиела Норма" да сключи договор. Но по-скоро ЦИК е притисната до стената, защото й предстои да организира избори и трябва да намери изпълнител за дейностите, свързани с машинното гласуване. Разчитаме на договор със "Сиела Норма", защото досега сме си сътрудничили. При кратките срокове, които имаме, тя е с най-голям потенциал да изпълни тези дейности. Но, ако не желае, трябва да уведоми ЦИК, за да може комисията да търси други варианти. Да си привилигирован участник и да се оплакваш колко е неизгоден този договор е поведение, което съдържа двоен стандарт. Затова, ако компанията не иска да сключи договор, трябва да уведоми ЦИК, а не да я притиска до стената като нито се отказва, нито го подписва", заяви Томов.
Между 750 и 800 ще са секциите, които ще бъдат разкрити на 11 юли в чужбина. Подадените заявления са близо 72 000. Най-много секции ще бъдат разкрити във Великобритания, Турция и Германия.
"Подадените заявления сега са с около 16 000 по-малко от тези за предишните избори на 4 април. От това обаче не следва, че интересът на българските общности зад граница към изборите, е намалял. Има една доста голяма разлика спрямо 4 април и тя е, че вече разкрихме над 500 автоматични секции в чужбина. Това вероятно се отразява демотивиращо, за съжаление, тъй като подаването на заявления не е важно само за разкриването на секции, но и спестява работа на секционните комисии, тъй като всеки подал заявление се вписва в съответния избирателен списък и в изборния ден не попълва декларация, че не е гласувал и няма да гласува на друго място, което отнема време. Трябва да имаме готовност, че е напълно възможно в чужбина броят на гласовете да е по-голям от този на 4 април при по-малко подадени заявления", обясни Томов.