Културен винен туризъм ще развива най-големият производител на еликсирите у нас
"Цялата ни винена реколта от 2020 г. е от веган френдли. Това не означава, че не можете да замезите с бяла риба или с пилешки хапки, а че не използваме никакви животински продукти при бистренето, филтрацията и стабилизирането на виното. Преди например за бистренето се ползваше белтък". Това съобщи пред "24 часа" в четвъртък изпълнителният директор на "Домейн Бойар" Евгени Харамлийски.
На практика това означава, че близо 6,6 милиона бутилки вино от миналогодишната реколта са веган френдли, т.е. подходящи за вегани. Толкова е производственият годишен капацитет, с който сега работи най-големият винопроизводител в страната "Домейн Бойар". Създадената едновременно в София и в Лондон през 1991 г. компания на 10 юни отбеляза тържествено своята 30-годишни в най-голямата си изба - "Сините камъни" в Сливен. Нейният капацитет е 16 милиона тона.
Тя е построена през 1999 г., а първото вино в нея е произведено година по-късно. За времето си това е била най-голямата инвестиция в този район на Европа - 30 милиона лева. Модерната изба работи по най-съвременните винарски технологии и е проектирана и построена от световноизвестната австралийска компания "A&G Engineering", чието дело са едни от най-модерните световни винарни, сред които и половината в Австралия.
Днес тук се трудят 172 човека, като десет процента от хората са с трудов стаж над 20 години, което означава, че имат и много опит.
Годишно компанията изкупува около 6500 тона грозде предимно от районите на Шумен, Варна и Тракийската низина и добива от него 5 милиона литра различни вина. 48 процента от тях са за износ, като най-далечната му дестинация е Япония. Сред основните пазари на избата са още Великобритания, САЩ, Канада, Белгия, Япония, Холандия, Дания, Швеция, Китай, Мианмар, Хонг Конг, Полша, Чехия, Русия и много други. Портфолиото на компанията се състои от над 250 вина собствено производство и внос от цял свят. Най-новият й бранд е виното "Болгаре" - червено, бяло и розе, което следва традициите на старите български винари.
"Дори и изправени пред глобална криза, ние успяхме да отбележим ръст и да достигнем обороти от близо 20 000 000 лв. за 2020 г. Изключително горди сме, че популяризираме все повече качествата на българското вино по света", допълва Евгени Харамлийски. В историята на компанията например се отличава факта, че вината на "Домейн Бойар" са единствените български вина, които са присъствали в листите на Бъкингамския дворец и парламента на Великобритания.
"При нас около 51 процента от производството ни са бели вина, розето отнема по равно от количествата на белите и на червените - то е 5-6 процента. Това е така, защото следваме конюнктурата на пазара. В последните 7-8 години българите се научиха да пият повече вино за сметка на високоградусните алкохолни напитки", казва още Харамлийски. Той не крие, че заради конюнктурата на световния пазар на практика сега избата в Сливен работи с 30 процента от капацитета си.
Още едни 30 процента са неизменна част от биографията на фирмата - една трета от международните награди за вина, които идват всяка година в България, са спечелини от нейната продукция.
Друга тенденция в дейността на "Домейн Бойар" е, че вече се използват олекотени бутилки за виното с цел да се щади околната среда.
Любезните домакини имаха още една изненада за своите гости - те обявиха, че за разлика от други фирми, които развиват винен туризъм с акцент на СПА процедурите, занапред те ще залагат на културен винен туризъм. И като начало са превърнали избата си в Сливен в музей на съвременото изкуство.
Това става възможно благодарение на таланта на художника Станислав Трифонов-Насимо, който за 45 дни заедно със своите помощници изпълни във винарската изба в Сливен най-големия графити проект в Европа, като върху 11 винификатора - индустриални съдове за вино, и един трафопост изрисува в огромни картини пътя на виното, който повтаря етапите в човешкия живот от плодородието и раждането до мъдростта на възрастта и годините.
Използвахме 600 литра боя и много спрейове, разкри авторът част от творческата си лаборатория.
Домакините гарантират, че всеки желаещ ще може да посети свободно избата, за да се наслади на творчеството на Насимо и на висококачествените вина, които тя предлага. Новото е, че избата "Сините камъни" представи лимитирана серия вина ArtinaBottle, които създава заедно с художника Насимо, тъй като етикетите на бутилките изобразяват елементи от неговия най-голям графити проект, изпълнени върху винификаторите. Серията вина ArtinaBottle ще се предлага само в избата и представлява лимитирана серия от най-високия клас вина на избата от реколта 2017, разкриват от "Домейн Бойар".
Занапред ще каним и други творци, чийто творби ще бъдат върху етикетите на нашите бутилки с вино, гарантира изпълнителният директор Евгени Харамлийски.
Сред гостите на празника освен кметът на Сливен Стефан Радев, бяха и двама областни управители - Минчо Афузов на Сливен и Георги Чалъков. Любопитното е, че и двамата областни ръководители са свързани тясно с лозарския и винарския бизнес. Минчо Афузов е започнал трудовия си път тъкмо в избата "Сините камъни" на "Домйен Бойар" като асистент по приемането на гроздето и се издига до търговски представител по изкупуването на грозде за Южна България. Днес той също е собственик на винарна - разбира се, по-малка. А семейството на Георги Чалъков се грижи да около 400 дка лозя в землището на ямболското село Меден кладенец. Засега произвеждат само грозде, но скоро ще имат и собствени марки вино.
Кметът на община Сливен Стефан Радев на свой ред обръща внимание на факта, че "Домейн Бойар" е важен инвеститор и работодател в региона. Неслучайно той дари на домакините икона на Свети Димитър, закрилника на Сливен, с пожелението светецът да закриля и тази фирма.