ЦИК: Има добри IT експерти
Комисията не знае може ли да вземем от Албания и Белгия допълнителни машини
Без договор с доставчика “Сиела Норма” и вече наличните за изборите на 4 април 9600 машини може да се окажат неизползваеми за предсрочния вот на 11 юли. Това стана ясно от изказване на шефа на фирмата Веселин Тодоров след негова среща в Министерския съвет.
Късно следобед във вторник той бе извикан от премиера Стефан Янев, за да мотивира защо “Сиела Норма” иска 14 млн. лв. за доставката на допълнителни 1500 устройства, вместо да се съгласи на предлаганите от ЦИК и държавата 6,5 млн. лв. Срещата обаче е била не с премиера, а с експерти на правителството, разказа Тодоров.
6,5 млн. лв. стигат само за
препрограмиране на 9600
устройства за новите избори
и логистиката им, обясни Тодоров. Фирмата е предоставила на ЦИК всички файлове и скриптове, така че комисията, ако желае, сама да въведе новите бюлетини. Това обаче не можело да бъде свършено лесно от външни експерти. “И на нашите служители ще им отнеме 2-3 седмици препрограмирането, а за външни хора възможността да стане навреме е само хипотетична”, каза шефът на “Сиела Норма”.
Фирмата е предложила на ЦИК анекс, който да е само за логистиката на вече доставените машини, но засега няма отговор.
“Софтуерът на наличните машини може да бъде програмиран и от друг екип от специалисти. Конкретно кой - не мога да отговоря. В България има добри IT специалисти и
според мен не е драматичен
този проблем
Хора, които са в състояние да решат професионално такава задача, ще има със сигурност”, коментира обаче говорителят на ЦИК Цветозар Томов пред “24 часа”. Ангажирането на доставчика било въпрос на допълнителни преговори, обясни той.
Ако бюджетът за допълнителните 1500 машини не бъде увеличен и няма договор до неделя, доставката им ще е невъзможна, съобщи още Тодоров след разговорите в МС. Междувременно бившата шефка на парламента Ива Митева предложи, вместо да се купуват още 1500 устройства, те да бъдат взети под наем от Албания или Белгия. И дори припомни, че на посещение у нас в момента е албанският премиер Еди Рама.
“Всичко е възможно, но към момента в ЦИК официално такава информация не е постъпвала”, коментира идеята Цветозар Томов.
ЦИК още няма яснота и дали въобще ще има машини за гласуване в секциите в чужбина и къде биха били евентуално те. “Ние не знаем това, защото периодът за подаване на заявления в чужбина не е приключил и това ще се изясни между 15 и 18 юни. Не е ясно и колко са секциите в страната, в които трябва да има машинно гласуване. Тези параметри трябва да се определят. Междувременно ЦИК ще положи всички възможни усилия, за да осигури още устройства, за да бъдем по-спокойни за хода на изборите. На нас ни трябват машини преди всичко, за да имаме второ устройство в по-големите и натоварени секции в страната. Ако не успеем да закупим допълнително количество машини, ще останем с тези 9600, които приблизително съвпадат с броя на секциите, в които трябва да има машинно гласуване, и ще наблегнем на информационна кампания и подготовката на СИК. Трудно е да се проведат избори, без да имаме резервни устройство, но ако се наложи, така ще действаме”, каза още зам.-шефът на ЦИК.