Бизнесът подкрепя, но да е за глобални компании
Преговорите за въвеждане може да се ускорят още другия месец на срещата на Г-20
Държавите от Г-7, където участват тези с най-развити икономики в световен мащаб, се договориха на среща в събота за глобален корпоративен данък от 15%. Това стана в Лондон на среща на финансовите министри от Г-7. По този начин клубът на богатите страни, в който влизат Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, се опитва да накара мултинационалните компании да плащат повече данъци. Решението може да добие по-реално измерение още следващия месец на предстоящата среща на Г-20.
Преговорите за единния данък трябва да сложат край на данъчната конкуренция между държавите чрез ставките за облагане на фирмите.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че решенията от срещата в Лондон ще сложат край на дъното на глобалното данъчно облагане, а германският ѝ колега Олаф Шолц допълни, че
сделката е лоша
новина за
данъчните
убежища
по света
В момента част от световните корпорации регистрират свои клонове в страни с ниски данъчни ставки и плащат там данък печалба, въпреки че продават на международните пазари.
Преговорите за глобален данък печалба вървят от няколко години и държавите са разделени на две. Едната иска да има такъв налог, а другата, в която е и България, е против. Българската позиция, която не е променяна до момента и бе приета от парламента, гласи, че световен данък ще създаде административна и финансова тежест, защото трябва да се обслужват на практика две данъчни системи - националната и общата, както и ще лиши страната от важни конкурентни предимства, което ще доведе до намаляване на инвестициите. В момента България е с едни от най-ниските корпоративни данъци - 10% за печалбата и ставка за възвръщаемост на капитала от 14,5%. И
ще се наложи
корпоративният
данък да се
вдигне с 3-4%
Служебното правителство няма да одобрява различна позиция на България заради дългия хоризонт на преговорите и важността на проблема.
Работодателите у нас подкрепят световен корпоративен данък, но да важи за глобални компании, които сега били необлагаеми, ако са регистрирани в офшорни зони или в държави с облекчен данъчен режим. Това заяви Васил Велев - ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели. Трябва
да има праг - да
важи примерно
за компании с
над 1 млрд.
долара продажби
Целта е да се обложат справедливо фирми като “Амазон”, “Фейсбук”, “Епъл”, “Гугъл”, допълни Велев. Така малкото конкурентно предимство на българските фирми, които плащат 10% корпоративен данък, щяло да се запази. Ако поголовно данъкът е 15%, то у нас ще трябва да се премахне патентният данък на таксиджии или фризьори, посочи Велев. И допълни, че навремето е имало диференциран данък печалба - 40% за големи предприятия и 20% за малкия бизнес. Според финансиста Емил Хърсев постигнатата договореност е поредна, но не и последна стъпка преди евентуалното въвеждане на световен данък. Все още има за изясняване много въпроси - по методиката, въвеждането, размера, загубите за отделните държави, контрол и обмен на информация. Компаниите, които ще бъдат засегнати от новия налог, обаче го подкрепиха. “Фейсбук приветства напредъка, постигнат по въпроса за минимална данъчна ставка, и приема, че това може да доведе до плащане на повече данъци, написа в туитър директорът на компанията по международни въпроси Ник Клег.
От Google също
изразиха
подкрепа за
решението на Г-7
“Надяваме се, че страните ще продължат да работят заедно, за да осигурят скорошното финализиране на балансирано и трайно споразумение”, посочва говорител на компанията.