Откога го чакахме! Душите ни бяха зажаднели за веселба.
Така Костадинка Таушанова, награбила чинии с пърленки и кюфтета, коментира шестия народен събор в "Тракия".
Хиляди са на централната алея в парк "Лаута", по поляните и пред сцените. Музиката е на мах, а пред скарите са най-големите опашки.
"Да предадем на следващите поколения традициите", пожела кметът на "Тракия" Костадин Димитров, който откри събора. Мнозина му честитяха и рождения ден. Шефът на общинския съвет Александър Държиков пожела на пловдивчани два дни да се веселят до насита.
Началникът на "Охранителна полиция" Костадин Костов и шефът на Пето РУ Иван Чочков са на място. "Всичко е обезпечено с охрана. Тук сме от самото създаване на този събор", каза Костов.
Веднага след официалните слова гайдари засвириха, а публиката се втурна да ги снима.
"Такова стълпотворение отдавна не бяхме виждали. Заради пандемията м.г. съборът бе през септември, но не беше същото", дивяха се тракийци.
Щандове със сувенири, народни носии, занаятчийски изделия, захарен памук са наредени по алеята, а хората едва се разминават. Естествено, най-много върви бирата. Наливната е по 2,50 лв.
Скарите обаче не са така евтини. Татарско кюфте с пърленка излиза 9 лева. Домашната кълцаница е петарка, а свинската наденица - 6 лева.
"Не са за докосване", коментираха минувачи. Обясниха им обаче, че това е най-скъпият щанд, защото работели с фермерско месо и по специални рецепти. Затова било скъпо. Но и на другите скари не бе по-евтино. Две пилешки шишчета, две кюфтета, две кебапчета, и две малки пържолки с малка вода и халба бира вървяха 30 лева.
"На който му се вижда скъпо, да не яде", коментираха хора от опашката. "Купих по две кюфтенца с по една пърленка на двете внучета. На себе си - не", каза Костадинка Таушанова. На нея съборът й харесвал. И жени от Карлово казаха, че са доволни. Те предпочетоха да се освежат само с по един сладолед.
Пред щанда със старинни оръжия на дружество "Традиция" имаше най-много мъже. Ангел Годжев увлекателно разказваше за експонатите. "Нашите прадеди, траките са били въоръжени с ей тая макайрата", каза той и извади от калъфа извит дълъг нож. "Спартак се е бил с такова оръжие", добави Годжев.
Две наперени девойки, пременени в носии, си купиха къделя захарен памук. 3 лева е бройката, отсече продавачът. Василка Тягова и Ербу Чинчинова от Куклен тутакси започнаха да лапат. "Чуден е", казаха те и тръгнаха към една от сцените да пеят.
Пред двата дни се вият танци, а поляните се огласят от десетки състави. Между музикалните изпълнения има и хуморески. Жена се опитваше да весели публиката, предавайки диалог между двама мъже: "Тъщата почина. От какво - пита другият. - От секс!, отговаря той.
На вас ви е смешно, щото сте по на 18, ама какво ви чака, рече артистката в народна носия.
Не са малко и кандидатите да учат народни танци и инструменти.
Съборът тепърва набира сила, а довечера от 18 часа започва маратон от хора.