Купени са без боеприпаси
Министерството на отбраната раздало стотици милиони без поръчки и е дотирало определени фирми, документите пратени в прокуратурата
Допълнителни между 500 млн. и 1 млрд. лева ще трябва да бъдат платени за двата нови патрулни кораба, които Министерството на отбраната поръча на германската фирма “Люрсен”.
Двата нови кораба струват 1 млрд. лв., но за тях не са купени никакви боеприпаси, обяви служебният министър на отбраната Георги Панайотов.
Тепърва
министерството
трябва да намери
пари
и да проведе поръчки за боекомплектите им. Военните обяснили на Панайотов, че това било напълно нормално.
“Не сме си купили лодки за разходки, а се вместихме в сумата, определена от парламента. Цената на двата нови кораба е безпрецедентна за този клас. Освен това не можем да планираме купуването на боеприпаси, преди да е ясна конфигурацията на кораба. Сега тя е ясна, може да започнем с техническата спецификация на боеприпасите”, обясни началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Според него има достатъчно време до пристигането на двата нови кораба през 2025 г. да се закупят боеприпасите. Не било задължително това да минава през една сделка, за която ще е нужно разрешение от парламента, а да се прави плавно през годините.
Провален е
конкурсът за
закупуване на
50 бронирани
бойни машини
за сухопътните войски, обяви още служебният министър Георги Панайотов. Търгът за над 1,2 млрд. лв. бе спрян още от бившия министър Красимир Каракачанов, след като и двете участващи компании - “Патриа” и “Дженерал дайнамикс”, дадоха много по-високи цени. Тогава Каракачанов реши, че ще търси начин машините да бъдат направени от ТЕРЕМ, а на 6 май обяви, че е внесъл в правителството доклад как да стане това. Всъщност доклад в МС е внесен на 11 май - ден преди да бъде назначен служебният кабинет, и той просто казва, че ТЕРЕМ има възможност да произведе машини. Решение обаче няма, няма дори оферта от страна на ТЕРЕМ, разясни Панайотов.
Промени в 90 спецификации на исканите от България бронирани бойни машини са вдигнали цената с 500 млн. лв., обяснили от “Патриа” на Панайотов. Компанията е дала оферта да помага на ТЕРЕМ в производството, която влиза в първоначалната сума, допълни той.
Единственият проект за модернизация, който се изпълнява гладко, е за новите осем изтребителя F-16, обяви служебният министър.
При модернизацията на базата Граф Игнатиево обаче ремонти на инфраструктурата се възлагат без обществени поръчки, като от предвидените за тази година 100 млн. лева вече са похарчени 81 млн., разказа Панайотов.
За последните 3 г. над 226 млн. лв. са платени от МО на фирми за изграждане на инфраструктура, като не е имало обществени поръчки, не е имало дори предварително пазарно проучване, показала неговата проверка. През 2018 г. дирекция “Инфраструктура на отбраната” е платила 35,784 млн. лв. общо, като 32,892 млн. лв. са дадени без конкурси. През 2019 г. от общо 39,148 млн. лв. похарчени за инфраструктура без конкурси са платени 36,375 млн. А през 2020 г.
99% от почти
160 млн. лв.
дирекцията е
дала без
обществени
поръчки,
посочи служебният министър.
Прави впечатление, че фирмите, които получават по този начин пари, се повтарят, отбеляза той. Панайотов обаче не каза към кои компании са насочвани парите, защото документите са дадени на прокуратурата и държавната финансова инспекция за разследване.
В много от случаите военните са плащали 100% от сумата по договора авансово, а в същото време не е имало никакви срокове за откриване на строителните площадки, обясни министърът. Той разказа и за договор, в който е имало заложени 90 дни за проектиране и около година за изграждане на обекта, а всъщност проектирането е извършено след 544 дни.
По схемите за инфраструктурата МО е платило и 240 хил. лв. на телевизии за излъчване на агитация за набиране на войници, а на фолклорна телевизия - 36 хил. лв. за предаване за армията.
Служебният министър започва проверки и в подчинените на МО дружества ТЕРЕМ и “Военни клубове и почивни станции”, като при последното има случаи хора, платили карти за почивка, да не могат да ги ползват, разказа той.