Унищожени са били оръжия за Грузия. 9 години по-късно делото за “производствена авария” е все на първа инстанция
Складове за оръжие и боеприпаси на оръжейния търговец Емилян Гебрев бяха последователно взривявани през 2011, 2015 и 2020 година.
Едва преди две седмици прокуратурата коментира, че има връзка между взривовете, опита за отравяне на Гебрев, както и че взривовете са диверсия на агенти на ГРУ.
Присъствието на руски агенти на българска територия по време на тези събития се потвърждава и от разследващия портал Bellingcat (http: www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2021/04/26/how-gru-sabotage-and-assassination-operations-in czechia-and-bulgari-sought-toundermine-ukraine/). Продукцията в складовете на Гебрев е била предназначена за Украйна, която е в сериозен конфликт с Русия.
През 2012 година има обаче и друг взрив в български оръжейни складове – тези на Петолъчката, край Сливен. Там е взривена продукция за десетки милиони за Грузия. Според документите взривът е станал непосредствено преди експорта на продукцията за Грузия през пристанище Бургас. Унищожени са автомати и картечници „Калашников“, гаубици 2С1, „Гвоздика“, снаряди за оръдия Д-20, и реактивни снаряди.
Официалната версия на прокуратурата е за „промишлен инцидент“. Полицията обвинява Десислав Делев, собственик на “Берета Трейдинг” и ръководителя на производство Иван Пеев. Въпреки това след 9 години делото е на първа инстанция.
Обвинението на прокуратурата противоречи на свидетелските показания. Работници от „Берета трейдинг“, които са очевидци на произшествието, дават различни показания за случилото се. Те твърдят, че са видели в Цех №1 ярък пламък, който в първия момент им е изглеждал като силен пожар. Те дори са тръгнали да гасят и викат пожарната. Минути по-късно са чули експлозията на склада и видели разрушенията от нея.
Тези показания показват сходство с останалите четири експлозии на територията на България, в които прокуратурата призна участието на руските тайни служби.
Затова и би било логично да стартира ново разследване по взрива на Петолъчката. Най-вероятно изводите биха били, че не всички складове са унищожени от експлозии, а от взривно горене. В повечето сгради околните защитни валове остават непокътнати.
Това поставя под съмнение официалните заключения за производствена авария, по скоро навежда на мисълта, че всеки обект е бил подпален и взривен по отделно. Държавнито обвинение обаче игнорира тези подробности и все още обвиняеми по делото са собственикът на „Берета холдинг“ Десислав Делев и началникът на производството Иван Пеев.
Отравянето на бизнесмена Гербев и последните експлозии на складове с боеприпаси, потвърждават, че руските тайни служби действат в България. Изследователската група Bellingcat документира, че Владимир Мойсеев , руски гражданин с псевдоним Владимир Попов, който е идентифициран от Чешките тайни служби като агент на ГРУ , през 2014 бил 4 пъти в България. Затова и най-вероятно е необходимо да се направят нови експертизи, поне по случая Петолъчката.