За чужбина ще се доставят с дипломатическо карго
Още 1500 машини за гласуване ще купи Централната избирателна комисия за изборите на 11 юли.
За доставката им ще бъде обявена процедура по договаряне без предварително обявление. Освен това в нея ще бъде заложена опция за доставка на още 500 устройства, които да бъдат доставени или до 11 юли, или за следващи избори, реши ЦИК.
Комисията реши още, че транспортирането на машините за гласуването в чужбина, ще стане с дипломатическо карго от външно министерство.
“Да се ориентираме към максимално възможния брой, тъй като данните, които имаме към момента от проведените експерименти, показват, че наличните 9600 машини за гласуване са критично количество”, каза зам.-председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов и предложи доставката да е за 2000 машини. То обаче не събра нужните 2/3 от гласовете.
Красимир Ципов пък предложи опцията 1500 плюс 500, което получи нужната подкрепа.
Имаше и предложение да се купят само 300 машини - на зам.-председателя на ЦИК Димитър Димитров.
“Само в чужбина засега е ясно, че в 242 секции ще има машинно гласуване. Освен това за частичните местни избори в края на юни ни трябват още 200 машини. Отделно трябва да установим и в колко от големите секции в страната ще е нужна повече от една машина”, отговори зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.
Шестима IT експерти ще подпомагат ЦИК за машинното гласуване. Четирима от тях са предложени от Държавната агенция “Електронно управление”, а двама - от Министерския съвет. Те ще бъдат поканени още днес в ЦИК, за да може техническото звено да стартира работа по изработването на техническите изисквания за новите устройства, обясни шефката на ЦИК Камелия Нейкова.
89-те машини, които бяха в полицейски управления в страната, са пломбирани и вече са в склада, в който се съхраняват и другите устройства, стана ясно от писмо на МВР до ЦИК.
Жените гласуват по-бързо
390 души могат да пуснат е-бюлетина в една
секция, показва пробният вот с реални избиратели
Мъжете гласуват по-бавно с машина от жените.
На тях са им нужни
средно по 86 секунди,
а на жените - 63
Това показа вторият експеримент на ЦИК, проведен в неделя в софийското с. Доброславци.
В него са участвали 97 души - 41 мъже и 53 жени. От тях около 26% вече веднъж са гласували с машина на 4 април, което доближава процента на всички пуснали електронна бюлетина у нас на предишния вот, обясни зам.- председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов.
При най-младите избиратели на възраст между 18 и 29 г. времето за гласуване с машината от предаване на смарткартата до връщането ѝ е 67 секунди. 49 отнема при хората между 30 и 39 г. Тези между 40 и 49 г. гласуват с машина за 72 сек, а тези на възраст 50 - 59 г. - 80. При хората над 60 г. машинният вот трае средно 96 секунди.
“Резултатите
са много
окуражаващи,
но очевидно факторът възраст оказва влияние. Средното време на всички участвали в експеримента е 73 сек”, анализира Томов.
Висшистите гласуват с машина средно за 61 сек, тези със средно образование - за 77 сек, а с основно - за 132. За хората, които вече имат опит с устройствата, времето е точно минута, а за тези, които пробват за първи път - 78 секунди. “Тоест придобитият вече еднократен опит с гласуване с машина спестява 18 сек при следващо. Това се потвърждава и от факта, че на експеримента около 20 души поискаха да гласуват втори път и при повторния опит времето, което им беше нужно, бе съкратено с между 20 и 26 сек”, обясни Томов.
Според него “критичната група избиратели, която излиза според данните, е на мъжете над 60 г. с ниско образование. Това е групата на най-бавно гласуващите с машина”.
Най-бавно гласувалият
се е справил с
машината за 251 сек,
а най-бързият - за 16. Близо 50% от всички участвали в експеримента са успели да гласуват за около 40 секунди, но това са били хора с висше образование, които вече веднъж са ползвали устройствата.
“Мъртвото време между двама избиратели, в които машината стои неизползваема, е между 20 и 26 секунди. Това е времето, в което избирателят получава указания от секционната комисия и се придвижва до машината. Средният брой на избиратели, гласували за 1 час с машина, е 36 души. Той би могъл да достигне максимум до 47 души. Този резултат дори малко надхвърля очакванията ми. Трябва да се отчете, че има доста голяма разлика между хората с опит с машинното гласуване и такива без. Затова, когато решаваме в кои секции колко машини ще има, освен броя на избирателите, трябва да вземем предвид и процента на гласувалите с машина на 4 април. Можем да предположим, че в секции с градски профил избирателите ще се справят по-бързо, а в секции, в които досега почти не е имало гласували с машина, то ще отнеме повече време и там също ще има нужда от второ устройство”, смята той.
109 души за 3 ч пък гласуваха в 3-ия експеримент в Сливница вчера. Това прави към 35-36 средно на час. Там при младите до 29 г. процесът отнел по 35 - 55 сек, разказа пред “24 часа” членът на ЦИК Красимир Ципов.
Според данните от пробното гласуване в Сливница средно в изборния ден в една секция биха гласували по 390 избиратели. Най-младият участник в теста е бил на 18 г., а най-възрастният - на 86 г., като на него му е отнело 3 минути. Средно времето за гласуване е било между 60 и 90 сек.
“Така се създава проблем за големите секции с над 400 гласували. За момента за тях се предвижда да има второ устройство”, добави Ципов.