До понеделник комисията трябва да изготви техническите изисквания, за да може новите устройства да пристигнат навреме за вота
Централната избирателна комисия ще наеме четирима IT експерти, които да я подпомагат до парламентарните избори на 11 юли в дейностите, свързани с машинното гласуване.
Комисията реши вчера да изпрати писма до Министерския съвет и до Държавна агенция “Електронно управление” с искане двете институции да предложат по двама висококвалифицирани специалисти. Те ще бъдат наети на граждански договор и ще формират техническо звено. Идеята е с тяхна помощ ЦИК да изготви техническите изисквания за устройствата, които трябва да залегнат в обществената поръчка за доставка на машини за гласуване, която комисията предстои да обяви. Експертите трябва да изготвят и софтуер за частичните избори на 27 юни, където ще са нужни около 150 машини, както и за софтуера за парламентарните избори на 11 юли.
На заседанието на ЦИК вчера стана ясно, че комисията е имала среща с представители на Министерския съвет, ДАЕУ, “Информационно обслужване” и “Сиела Норма”, която достави 9600 машини за гласуване за предишните парламентарни избори на 4 април. На нея е станало ясно, че в понеделник ЦИК трябва да изготви техническите изисквания към процедурата за доставка на новите устройства, за да може те да пристигнат в срок и да се използват в изборния ден.
За доставката на новите устройства ще бъде обявена процедура за договаряне без предварително обявление заради кратките срокове. Комисията се позовава на чл. 79 от Закона за обществените поръчки, който позволява неотложно възлагане на дейности поради настъпили изключителни обстоятелства, които не са предизвикани от възложителя, обясни председателката на ЦИК Камелия Нейкова.
До понеделник администрацията на ЦИК трябва да изготви документацията за стартиране на процедурата, която след това ще бъде одобрена от ЦИК.
Целта е процедурата да бъде завършена до 5-6 юни, уточни Нейкова.
По-рано вчера пред БНТ тя обясни, че около 15,75 млн. лв. ще струват изборите заедно с доставката на още 1500 машини. В 700 секции в страната ще са нужни най-малко по 2 машини.
В началото на юни ще стартира възможността за подаване на заявление за гласуване по настоящ адрес през сайта на ГДГРАО, без да се изисква електронен подпис от избирателите, каза още Нейкова.
Поради недостатъчен брой коректни подписи комисията заличи вчера регистрациите на партиите “Правото”, “Съюз за отечеството” и “Благоденствие, Обединение и Градивност”. Така окончателният брой на формациите, които ще се явят на вота са 15 партии и 9 коалиции.