Въвеждането на прогенерична политика у нас ще отнеме 5-10 г., обясни директорът на здравната каса проф. Петко Салчев
Правят нова система за по-голям контрол на системата от гражданите - при преглед и изписано лекарство всеки човек ще може да получава известие на телефона си за това и да го потвърди или отхвърли на момента. Отговорът ще стига и до касата
Между 20 и 50 на сто доплащат българските пациенти дори за лекарства, които са 100% заплащани от здравната каса. В останалите 3 групи - със 75, 50 и 25-процентна реимбурсация от НЗОК пък, доплащането често е два-три пъти над очакваното. Това показва анализ на здравната каса, представен на семинар днес.
Две са основните причини за тези дисбаланси, които очертават специалисите, а решението на първо време е засилване на контрола върху лекарствената политика.
Първата причина е, че при реимбурсацията, здравната каса заплаща съответния процент от цената, но на най-евтиното в групата лекарство. Така, когато за употреба бъде одобрен нов генеричен продукт в дадена група лекарства, например за лечение на диабет, б.а.), по закон той влиза на пазара с 30% по-ниска цена от тази на реимбурсния към съответния момент, обясни шефът на НЗОК проф. Петко Салчев. По този начин касата реално автоматично започва да реимбурсира на 100, 75, 50 или 25% този нов продукт. Така се стига до ситуации, в които до даден момент пациентите не плащат нищо на аптеките за лекарствата си, защото те са се реимбурсирали напълно от каса, а в следващия момент им се иска за същото лекарство да започнат да плащат. В случаите с останалите реимбурсни процент пък се вдига още сумата, която трябва да доплати пациента за същото лекарство.
Вторият момент, за да се стигне до тези дисбаланси, се дължи на това, че лекарите често изписват по-скъпите медикаменти, а не тези, които реимбурсира касата. Така дори и при 100% заплащаните от нея медикаменти, пациентите пак доплащат разликата от цената на най-евтиния в групата продукт, която е поета напълно, и тази на по-скъпия медикамент, който е изписал медикът.
На въпрос дали заплащайки най-евтиното лекарство обаче, здравната каса може да гарантира, че то е достатъчно добро, проф. Салчев обясни, че медикаментите в дадената група са взаимнозаменяеми и лекуват по един и същи начин.
Според него рационалната политика, която трябва да бъде прилагана в тази посока е на пациента първо да се предлага продуктът, който е с най-ниската цена и след това по избор да бъдат следващите.
"В момента се изписва според това както прецени лекаря", обясни Салчев.
Дали това означава отново да се повдигне темата лекарите да изписват молекули, а не конкретни лекарства, проф. Салчев каза, че това е прогенерична политика, която обаче у нас би се въвела трудно и би отнела 5-10 г., тъй като лекарите трябва да бъдат обучени. Освен това не може и да се отнеме правото на лекаря да прецени с кое лекарство трябва да бъде лекуван пациентът му, уточни той. Ако се въведе обаче това означава в аптеката пациентът да отива с рецепта само за активната съставка на лекарството си, а на място да му бъдат предлагани възможните варианти и той да избере кое да вземе.
"Трябва да се търси рационална лекарствена политика и рационалното изписване на лекарства, които да се съобразява със състоянието на пациента", каза Салчев.
Взимането на решения за промени в лекарствената политика обаче зависи изцяло от парламента, а предложенията за тях трябва да дойдат от Министерството на здравеопазването. Те пък трябва да дойдат от агенцията по лекарствата и Съвета по цени и реимбурсиране, които следят пазара и ценообразуването, обясниха експертите по време на семинара.
"Трябва някой внимателно да наблюдава пазара на лекарствените продукти. Трябва да седнем всички, които разбират от лекарствена политика, на една маса и да кажем какво може да се направи в един период от 5 до 10 г.", каза Салчев.
Във връзка с контрола не само на лекарствата, но и на медицинските дейности от страна на гаржданите, от касата анонсираха и че работят по нова система. Тя ще се използва през мобилните телефони, като входът за нея ще става чрез електронен подпис, ПИК или уникален код за достъп. При преглед и изписано лекарство всеки човек ще може да получава известие на телефона си за това и да го потвърди или отхвърли на момента самос един бутон. Отговорът ще стига и до касата.
Очаква се системата да заработи до месец и половина-два, а до седмицата касата ще пуне по-подобрна информация какво ще представлява.