Грандиозно шествие за 24 май в Пловдив, както беше предишни години, днес нямаше, тъй като липсваха учениците. По решение на общината в манифестацията се включиха само официални лица, учители, директори, както и по желание родители и граждани, за да не се получават струпвания на деца и те да се предпазят. Никой от възрастните обаче не носеше маска.
По традиция празничната колона поведе мажоретният състав на СУ "Св. св. Кирил и Методий". След него вървяха духовият оркестър на Пловдив, свещеници, общинари, преподаватели и директори на училища. Включиха се и майки и бащи с децата си.
"24 май не е същият без учениците. Те му прeдават празничност, цветност и колоритност, но важното е, че традицията се спазва", коментираха пловдивчани, които приветстваха на главната улица шествието.
Честването на светите братя Кирил и Методий в Пловдив започна с празнична служба в едноименната църква. На нея присъстваха новият областен управител Ангел Стоев, зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова, която досега бе директор на пловдивско училище, шефът на регионалния инспекторат по образование Иванка Киркова, зам.-кметовете Стефан Стоянов и Йордан Ставрев, районни кметове.
След литургията бяха произнесени официалните слова пред паметника на Кирил и Методий до входа на Хуманитарната гимназия.
"Днес пеем възрожденски песни и поднасяме венци и цветя на светите братя, за да изразим своята признателност към великото им дело. Нека пазим свято нашето българско слово", каза Мария Гайдарова.
Зам.-кметът Стефан Стоянов подчерта, че българската класна стая има нужда от модернизация, подкрепа и реформа.
"Нашите деца се състезават с най-добрите образователни системи в света", посочи Стоянов. И пожела кураж и смелост на учителите.
Началникът на РУ на МОН Иванка Киркова заяви, че след дългите и тежки дни на изпитание 24 май е ден на надеждата и гордостта от положения труд. Празник, който се чувства със сърцето.
"Някои от нас загубиха живота си, други - свои близки, но останахме верни на мисията и се раздадохме", посочи Киркова и благодари на учителите.
Епископ Арсений обърна внимание в словото си на масираната подмяна на ценности.
"Странно е противоречието между кланянето пред светите братя Кирил и Методий и светотатството към езика. Нека не отхвърляме делото им и да съхраним своята писменост и православна вяра, за да се запазим като нация", призова Арсений.
На честването пред паметника на Кирил и Методий присъстваха само двайсетина ученици от Хуманитарната гимназия и СУ "Св. Кирил и Методий", които поднесоха цветя.
"Записах се да дойда днес, за да отдам почит на създателите на нашата писменост, както и на своите учители. Те ни научиха на много неща, но най-важното е да бъдем хора", каза единадесетокласничката от Хуманитарната гимназия Росица Бекярова.
Няколко деца от ДГ "Майчина грижа" със знаменца в ръце за 24 май също дойдоха пред паметника на Кирил и Методий, придружени от своите родители и учители.
"Исках 6-годишната ми дъщеря да е днес тук, за да знае кой е съставил нашата азбука", каза Йордан Халаджов.
Като него имаше и други родители. Някои бяха купили цветя и ги дадоха на децата си, за да ги поднесат на паметника.
"Отсъствието на малките ученици не помрачава празника, защото се вижда, че традицията е жива", смята директорът на НУ"Христо Ботев" Иван Пенев, един от доайените в пловдивското образование.
След шествието стотици пловдивчани аплодираха изпълнения на ученици на стълбите на "Каменица".
Хорът на пловдивските момчета, „Детска китка“, естрадно студио „Прима“ и ансамбъл „Куклици“ и ВГ „Бамбини“ изпяха заедно химна „Върви, народе възродени“ и пожънаха буря от ръкопляскания.
Очаквайте подробности!