Над два пъти повече секции се разкриват в Англия - 86, в Турция ще са 58, в САЩ - 44
Около 1000 нови машини за гласуване ще са нужни за предсрочните парламентарни избори на 11 юли. Това стана ясно при обсъждане на заседанието на Централната избирателна комисия в сряда.
Част от новите машини - около 150, са нужни и за частичните местни избори на 27 юни, 140 от тях за вота за кмет в Благоевград. Комисията прецени, че за частичния местен вот не е подходящо да се използват устройства, с които е гласувано на парламентарните избори на 4 април. Същевременно не е ясно дали новите, за които ЦИК тепърва ще обявява процедура за доставка, ще пристигнат достатъчно рано, за да се направи и нужният одит преди частичния вот. Той отнемал 20 дни.
При предишната поръчка бяха доставени 9600 машини, като с 202 от тях не е гласувано, а са ползвани за разяснителна кампания. Затова комисията реши да попита доставчика “Сиела Норма” дали тези 202 машини могат да се ползват на 27 юни.
ЦИК ще поиска от “Сиела Норма” и спешно да предостави 3 машини, за да направи експеримент какъв е максималният брой хора, които могат да гласуват с едно устройство. Така ще се определи и прагът от избиратели, при който в по-големите секции ще е нужна повече от една машина.
При праг от
450 души ще са
нужни още около
700 устройства
По време на дебатите обаче имаше предложения комисията да определи прага на 350 души.
“Смятам, че ЦИК не разполага с необходимата техническа и IT експертиза да определи самостоятелно параметрите за машините в обществената поръчка. Не смятам, че трябва да преписваме техническите изисквания от старата. Освен това към момента машините, с които се гласува на 4 април, не са наша собственост, тъй като цената за тях не е платена. Трябва да бъдат изпълнени 4-5 условия, за да се случи това. Чак когато те станат собственост на държавата, ние ще можем да разполагаме с тях”, заяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
По нейно предложение комисията ще поиска спешна среща с вицепремиера Бойко Рашков, който отговаря за организацията на вота. Освен това ЦИК иска техническа помощ за подготовка на процедурата за нови машини от Министерския съвет, Държавна агенция “Електронно управление”, транспортното министерство, ДАНС и всички институции, които имат отношение по темата. С МС ще се обсъди и въпросът за логистиката на 9600-те машини - дали държавата, или ЦИК трябва да проведе процедура.
Два варианта за доставка на новите устройства предлагат юристите на ЦИК - договаряне без предварително обявление и поръчка при форсмажорни обстоятелства. Те са изчислили, че са нужни 24 дни за подготовка и завършване на процедурата, което означава през юни.
Поне 86 секции пък ще бъдат разкрити на 11 юли във Великобритания, става ясно от решението на ЦИК, с което се определя броят на т. нар. автоматични секции (тези, в които след 11 юли 2016 г. на избори до момента са гласували поне 100 избиратели). Общият брой на автоматичните секции е 502 в 407 населени места в чужбина. По този начин след отпадането на ограничението за до 35 секции в държави извън ЕС в Турция ще могат да се разкрият 58, а в САЩ - 44.
Окончателният брой и местата на секциите, които ще бъдат разкрити в чужбина, трябва да бъде определен от ЦИК до 19 юни. Към списъка с автоматичните към тях ще се добавят и нови въз основа на подадените заявления за гласуване извън страната и тези, които ще се разкрият по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските ни представителства.
Очаква се в следващите дни на сайта на ЦИК да бъде пусната и опцията за
подаване на
електронно
заявление за
гласуване извън
страната
С последните промени в Изборния кодекс изискването за разкриване на секция бе намалено от 60 на 40 подадени заявления.