Цола Драгойчева е първата дама - министър в историята на България
Президентът Румен Радев назначи само две дами в служебното правителство. Това са Виолета Комитова, която оглави регионалното министерство, и Стела Балтова, която се върна в туризма.
За цялата си история на България жените са имали само веднъж мнозинство в Министерския съвет. И това става при второто правителство на Бойко Борисов. То встъпва в длъжност на 7 ноември 2014 г. с цели 7 дами срещу 13 мъже. Това са вицепремиерите по коалиционната политика и държавната администрация Румяна Бъчварова и по координиране на европейските политики Меглена Кунева, както и министрите на регионалното развитие Лиляна Павлова, околната среда Ивелина Василева, земеделието Десислава Танева, енергетиката Теменужка Петкова и на туризма Николина Ангелкова. И при всяка промяна в кабинета на мястото на мъж влиза жена. На 11 март 2015 година вместо вътрешния Веселин Вучков идва Румяна Бъчварова. На 18 декември същата година Екатерина Захариева идва на мястото на Христо Иванов. И след като АБВ излиза от кабинета на 18 май 2016 година, на мястото на Ивайло Калфин влиза Зорница Русинова. Така в края на мандата дамите са 11:9 спрямо мъжете.
Иначе България трябва да влезе в социализма, за да види първата си жена министър. Нито едно правителство в княжеството и царството не се осмелява да привлече дама в състава си. Въпреки че се твърди, че някои съпруги фактически управлявали държавата като Султана Рачо Петрова например.
Историята стартира на 12 декември 1947 година във второто правителство на Георги Димитров, в което другарката Цола Драгойчева поема пощите, телеграфите и телефоните, както и делата в “Левски”, който по това време е вече Пощенски спортен клуб. И тя напуска правителството чак на 27 ноември 1962 година при премиера Тодор Живков, за да мине на по-висока партийна работа.
На 30 декември 1956 година Антон Югов прави министерство на леката промишленост и в него влиза другарката Станка Цекова, бивш партиен секретар на трикотажната фабрика “Красная заря” в Москва.
На 25 май 1962 година и Тодор Живков прави комитет по лека промишленост, който е с ранг на министерство, и слага за председател Дора Белчева, осъдена на смърт преди 9 септември, а след това завършила ВИИ “Карл Маркс”.
Във второто си правителство Тодор Живков прави Светла Даскалова от БЗНС правосъден министър, а Дора Белчева остава в комитета по лека промишленост, който по-късно става министерство.
Станко Тодоров пък е премиерът, който вкарва в управлението Людмила Живкова като председател на комитета по изкуство и култура. При него на 15 ноември 1977 година министър на народната просвета е пловдивчанката Дража Вълчева, която на 28 декември 1979 година става и първата жена в историята, назначена за вицепремиер. Така тя прави най-сериозната кариера в правителството преди падането на Тодор Живков на 10 ноември 1989 г.
По това време е на власт правителството на Георги Атанасов, в което Светла Даскалова е правосъден министър, а на мястото на Григор Стоичков от 18 декември 1989 г. влиза Надя Аспарухова като вицепремиер.
В първото правителство на Андрей Луканов вицепремиер е Нора Ананиева, която запазва поста и във второто, а министър на търговията и услугите е Екатерина Маринова.
По-късно към Маринова идва и индустрията. Във второто си правителство Луканов освен Ананиева министър на труда и социалните грижи е Емилия Масларова. Само за 89 дни.
Идва “правителството на националното спасение” на Димитър Попов, където Масларова е единствената дама в състава му, като запазва мястото си в труда и социалните грижи.
След победата на СДС премиерът Филип Димитров отново се осланя също само на една дама в състава на кабинета. И това е Елка Константинова, която оглавява културата.
Първото служебно правителство в новата ни история идва на 17 октомври 1994 г. и е съставено от президента Желю Желев. И в него дамата е една, но за сметка на това Ренета Инджова става първата и
до момента единствената жена - премиер на България. Мими Виткова е министър на здравеопазването в кабинета на БСП, оглавяван от Жан Виденов. От 14 ноември 1996 година към нея се присъединява и Ирина Бокова, която поема външното министерство на мястото на Георги Пирински.
Служебният премиер Стефан Софиянски пък поверява търговията и външноикономическите връзки на Даниела Бобева, но тя е единствената дама в това правителство.
Иван Костов е първият, който вкарва цели три дами в правителството си. Надежда Михайлова поема външните работи, Емма Москова - културата, и Евдокия Манева - околната среда и водите.
Симеон Сакскобургготски прави Лидия Шулева свой заместник, който отговаря и за социалното министерство. Долорес Арсенова пък е министър на околната среда. От 29 май 2002 година заради преговорите на България да влезе в ЕС министър по европейските въпроси става и Меглена Кунева. От 17 юли същата година Шулева поема икономиката, а на нейно място идва Христина Христова, а Филиз Хюсменова от ДПС влеза като министър без портфейл. А от 23 февруари 2005 година Нина Чилова оглавява обединеното министерство на културата и туризма, а Шулева напуска кабинета.
Сергей Станишев прави “тройната коалиция”, като също има заместник жена - Емел Етем-Тошкова от ДПС, която отговаря и за бедствията и авариите, Емилия Масларова се завръща в социалното министерство, а Меглена Кунева отговаря по европейските въпроси. Кунева обаче става еврокомисар на 23 март 2007 година и на нейно място идва Гергана Паси. На 19 юли същата година Миглена Тачева е правосъден министър на мястото на Георги Петканов, а от 24 април 2008 година се появява и вицепремиер по установяване на европейските средства - Меглена Плугчиева.
Първото си правителство Бойко Борисов започва с четири жени. Това са Румяна Желева - външен министър, Йорданка Фандъкова - образование, младеж и наука, Нона Караджова - околна среда и води, и Маргарита Попова - правосъдие.
На 19 ноември 2009 година Фандъкова става кмет на София и на нейно място идва Сергей Игнатов. След провала на Румяна Желева да стане еврокомисар, тя подава оставка и на 27 януари 2010 година на нейно място идва Николай Младенов. На 21 април същата година Божидар Нанев е отстранен от Министерството на здравеопазването и на негово място идва Ана-Мария Борисова, открита на един кръстопът по думите на Борисов. Тя обаче се задържа само до 29 септември и на нейно място е избран Стефан Костадинов.
На 4 септември 2011 година Росен Плевнелиев и Маргарита Попова са избрани за кандидати на ГЕРБ за президентските избори и от 7 септември Лиляна Павлова вече е регионален министър. На 30 ноември Диана Ковачева поема правосъдието от Попова. Безпрецентната четвърта смяна на здравен
министър става на 21 март 2012 година, когато Десислава Атанасова поема поста от Стефан Константинов.
Президентът Росен Плевнелиев назначава Марин Райков за служебен премиер, но за първи път цели три жени са му заместници. Екатерина Захариева отговаря и за регионалното развитие и благоустройството, Деяна Костадинова - за труда и социалната политика, а Илияна Цанова - за управлението на средствата от ЕС. А за първи път жена оглавява и вътрешното министерство - Петя Първанова.
Пламен Орешарски стартира на 29 май 2013 година с цели шест дами в кабинета. Зинаида Златанова е вицепремиер и правосъден министър. Регионален е Десислава Терзиева, на околната среда - Искра Михайлова, на здравеопазването - Таня Андреева, на образованието - Анелия Клисарова и спорта - Марияна Георгиева. На 27 юли като вицепремиер по икономическото развитие е привлечена Даниела Бобева.
Плевнелиев прави и второто си служебно правителство с премиер Георги Близнашки и цели 6 дами в кабинета. Екатерина Захариева е вицепримиер по регионалното развитие и инвестиционното проектиране. Илияна Цанова също е вицепремиер, отговарящ за средствата от ЕС. Николина Ангелкова поема транспорта, информационните технолигии и съобщенията, Румяна Коларова - образованието и науката, трикратната олимпийска медалиска Евгения Раданова - младежта и спорта, а Светлана Жекова - околната среда и водите.
След рекордното по дамско присъствие “Борисов-2” идва първото служебно правителство на президента Румен Радев. В него обаче има
цели 5 жени, за разлика от сега Вицепремиерите са две - Малина Крумова за средствата от ЕС и Деница Златева за председателството на ЕС. Мария Павлова е правосъден министър, Стела Балтова - на туризма, а професор Даниела Дашева - на младежта и спорта.
Последното правителство на Бойко Борисов стартира с 5 жени в състава си. Екатерина Захариева е вицепремиер и министър на външните работи. Цецка Цачева е правосъден министър, Лиляна Павлова - по председателството на ЕС, Теменужка Петкова - енергиен, и Николина Ангелкова - на туризма.
След трагедията на пътя Своге - София на 20 септември 2018 година регионалното министерство се поема от Петя Аврамова от Николай Нанков. На 21 ноември подава оставка лидерът на НФСБ Валери Симеонов и вицепремиер става дясната му ръка Марияна Николова. На 20 април е закрито министерството по председателството на ЕС и Лиляна Павлова напуска кабинета.
На 5 април 2019 година “Апартаментгейт” взема оставката на Цецка Цачева и на нейно място идва Данаил Кирилов. На 15 май Десислава Танева се връща в министерството на земеделието на мястото на Румен Порожанов след скандала и разследването във фонд “Земеделие”. На 3 декември оставката и на Бисер Петков е приета и социален министър става Деница Сачева.
От 24 юли 2020 година Николина Ангелкова си тръгва от туризма, а на нейно място идва вицепремиерът Марияна Николова. И на 3 декември Десислава Ахладова е третият пореден министър на правосъдието на мястото на Данаил Кирилов.