Ако някой каже, че ремонтираните отсечки от Околовръстното шосе на Пловдив са опасни, нямам думи. Това заяви шефът на областното пътно управление инж. д-р Атанас Ташков. Заедно със специалисти от АПИ извършиха обход на трасето, където навръх Великден стана челен сблъсък с три жертви.
Вчера директорът на Института по пътна безопасност Богдан Милчев посети пътя и заяви, че след ремонта той се е превърнал в скоростна писта, която е смъртоносна.
"Разходете се по цялото трасе и си кажете мнението. За мен този път е страхотен. Европейски, с банкети, мантинели, нови настилки, ограничителни системи, маркировка", контрира Ташков. Според него твърденията, че ремонтираната отсечка е опасна, представляват внушения и спекулации. "В последно време явно това се търси - някой да негодува, да намира кусури, да разбунва духовете и да руши доверието в системата и институциите, което е некоректно", коментира шефът на областната пътно управление. Той допълни, че в проекта за ремонт на 14-километровата околовръстна отсечка от Асеновградско шосе до АМ "Тракия" на стойност 25 млн. лева е включено и осветление. "Проектът е при нас, разглеждаме го, одобряваме го и до 10 дни започва да се изпълнява", увери Ташков.
От Асоциацията на автомобилистите в България заявиха, че ремонтът на Околовръстното шосе е изпълнен добре, но уточниха, че нормативната база е остаряла и трябва да се промени. Те дадоха пример, че такъв хубав път предразполагал към по-висока скорост, но ограничителните знаци не позволявали и това изнервяло шофьорите, които нарушавали ограниченията. Така се стигало до инциденти.
Проблем било и какво ще стане, когато тръгне селскостопанска техника по трасето.
Десислава Паунова, шеф на дирекция "Пътна безопасност", обясни, че в АПИ има обществена поръчка за проектиране и разширение на целия обход на Пловдив. "В момента шосето се ремонтира, защото беше в тежко състояние. След разширението пътят ще бъде с по две платна и средна разделителна ивица", каза тя.
Паунова обясни, че в момента процедурата е на етап избиране на изпълнител за проектиране на разширението. Това щяло да отнеме година и половина. А след това за самото изпълнение ще се търси финансиране.