Зелени коридори остават успоредно със записаните през е-системата часове
По-лек режим на съхранение на ваксината на “Пфайзер” ще облекчи личните лекари
Ръст на COVID пациентите в болница след празниците започнаха да отчитат здравните власти. 5912 бяха те в понеделник, след като от 1 май броят им ежедневно спадаше, макар и бавно. В събота бяха 5855, а в неделя - 5882.
“Тенденцията за намаляване на хооспитализираните спря и
от 2 дни имаме
увеличение
Възможно е това да се дължи на натрупване, тъй като хората мразят да ходят на лекар по празници и тези, които са били с по-лека клиника, сега да търсят медицинска помощ. Може това да не е толкова съществено да промени картината, но ако продължи по-дълго време, сме много внимателни и следим. По-скоро е резултат на натрупване на контингент по празниците”, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев след заседание на ваксинационния щаб в понеделник.
Според него има вероятност да се удължи епидемичната обстановка и след края на май, но това зависи от развитието на епидемията в следващите седмици.
Много голяма част от мерките, така както Народното събрание прие законите, са обвързани с тази епидемична ситуация и сигурно ще се наложи удължаването ѝ, обясни доц. Кунчев. Имало време до края на май да се прецени.
Зелените коридори за ваксинация в големите университетски и областни болници ще продължат да работят, заедно с това ще се обслужват записалите си час през електронната система. Всеки център сам ще обявява как е организирана имунизацията и какво е работното време. За следващата седмица записалите се през системата са 12 хил.
Със седмица се отлага въвеждането на електронната система, през която личните лекари ще могат да заявяват количества ваксини и чрез която ще се фиксират ден и час да си ги получат, за да не се стига до опашки и напрежение пред РЗИ, стана още ясно след заседанието на щаба. Тя ще заработи от 17 май.
По-лек режим на съхранение на ваксината на “Пфайзер” се очаква да бъде въведен след 20 май. Промяната ще позволи срокът за съхранение от една да се увеличи на 4 седмици, което прави по-лесна работата основно на личните лекари, обясни Кунчев.
“На по-късна дата
флаконите ще
идват разредени, а не отделно да се купува разредител. Това отнема също време да се правят на място и тогава да се прилагат”, каза още той.
Проучванията за приложенеито на препарата на “Пфайзер” при деца над 12 г. са в напреднала фаза. Държавният здравен инспектор очаква в следващите два месеца това да стане факт и за него, и за този на “Модерна”.
До края на юни - началото на юли се очакват одобрение и първи доставки и от ваксината Curevac.
2 млн. дози от всички ваксини се чакат у нас през май и още 2,5 млн. през юни. Количествата са достатъчни да се стартира и пета фаза от имунизационния план, като в нея влизат и определени групи като
хората в
бежански лагери,
затвори,
както и по-труднодостъпни групи, за които ще се организират подвижни кабинети.
От началото на май започна поетапното поставяне на вторите дози и за хората, ваксинирани с “АстраЗенека”. Основна част от тях до момента предпочитат да си поставят нея, а не някоя от РНК ваксините, коментира доц. Кунчев. Анализаторът Тихомир Безлов обаче е сред избралите РНК ваксина за втора доза след първа с “АстраЗенека”, за което информира самият той в профила си във фейсбук. За хората, които също ще предпочетат този вариант, е-системата софтуерно вече е коригирана така, че да приема това за завършена ваксинация и да генерира сертификат, каза Кунчев.