Пандемията от коронавирус се разпространява паралелно с друга глобална заплаха - пандемията от фалшиви новини. Още от началото на здравната криза Европа и светът бяха залети от масирана вълна от невярна и подвеждаща информация и опити на чуждестранни субекти да оказват влияние върху вътрешните дебати.
Кампаниите по дезинформация обаче действаха на всички нива и преди появата на COVID-19.
В края на 2020 г. в Европейския парламент бе създадена Специална комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в Европейския съюз (INGE). Единственият българин в нея е Андрей Ковачев.
Как да се преборим с вълната от подвеждащи твърдения? Какво влияние оказват те на предизборните кампании в ЕС? Как европейските граждани да разпознават дезинформационните кампании в традиционните и социалните медии?
Отговор на тези въпроси дават участниците в дискусията, организирана от "24 часа" - "Пандемията фалшиви новини", която се излъчва на живо във фейсбук страницата на вестника в сряда, от 11 часа.
Говорят експертите:
Андрей Ковачев, европейски депутат от ЕНП/ГЕРБ и единственият българин в комисията INGE;
доц. Георги Лозанов, културолог, експерт по медии и журналистика, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски";
проф. д-р Росен К. Стоянов, преподавател по политически комуникации в Нов български университет
Георги Малчев, PR експерт, преподавател по маркетинг и реклама в Нов български университет.
Любомир Аламанов, управляващ директор на комуникационната агенция SiteMedia Consultancy
* Онлайн събитието е част от проекта "Тренд Европа", който "24 часа" изпълнява в партньорство с Европейския парламент.