Правната комисия отхвърли на второ четене гласуването по пощата
Не 350, а 100 жители да е минимумът, който да позволява избори за кмет. Това предложение на Мая Манолова в изборния кодекс бе подкрепено единодушно с 12 гласа "за" от депутатите в правната комисия на днешното заседание. На него се гласуваха промени в изборния кодекс.
Изненадващото е, че предложението на Манолова не бе одобрено на първо четене, а днес получи пълна подкрепа.
Депутатите обаче казаха "не" на гласуването по пощата. Според приетия вече в зала законопроект на председателката на парламента Ива Митева сънародниците ни в чужбина трябва да гласуват по пощата само в страните, които предлагат този начин за гласуване, като САЩ и Холандия например. Бюлетините пък трябва да се изпращат до консулствата ни в съответната страна, където да се помещава СИК.
Тази точка от законовите предложения предизвикаха бурен дебат. Колко членна ще е СИК? Колко време ще се проят бюлетините? Това бяха част от въпросите. "Въпросът за гласуването по пощата трябва изрично да бъде уредено в ИК. Не може ЦИК да определи условията за гласуване. Как ще бъдат предоставени бюлетините? Всичко това не може да бъде оставено в ръцето на ЦИК", каза пред депутатите председателят на ЦИК Александър Андреев.
Така се стигна дори до предложения да се командироват преброителни комисии от ЦИК в консулствата и посолствата ни, но идеята така и не беше приета.
С неяснота бе прието създаването на 32-и МИР "Чужбина". Депутатите приеха предложението, но не приеха как се формират мандатите в района.