Людмила Живкова лансира идеята за мащабна културна програма от празнични събития, които да вървят през цялата 1981 г.
Висши партийни дейци се боят България да не бъде обвинена от Москва в национализъм
През 1981 г. тържествено и възторжено е чествана 1300-годишнината от създаването на българската държава.
Макар че в историческата гилдия и досега няма единно мнение кога е рождената година на България.
През 60-те години, когато учех в отделенията, в учебника ни по история пишеше, че държавата е основана през 680 г. После годината беше променена на 681-а и дори сложена на герба.
Доколкото знам, група историци се противопоставят на тази промяна, но им е наредено да мълчат и да не разсъждават. Говореше се, че смяната била направена, за да съвпаднат двата юбилея - 1300 години на държавата и 70 години на нейния първи партиен и държавен ръководител Тодор Живков, роден през 1911 г.
Това може и да е
градска легенда,
но може и да не е
Според архивите на Юлския пленум на ЦК на БКП от 1968 г. за първи път става дума, че наближава 1300-годишнината от създаването на българската държава и това изисква по-специално внимание. Споменаването на юбилея е в контекста на решението на Секретариата на ЦК на БКП да бъде написана многотомна история на България. Но властниците са далеч от мисълта за грандиозно честване на годишнината.
Идеята добива “плът и кръв” с влизането на Людмила Живкова във властта. На 3 юли 1975 г. тя е избрана за председател на Комитета за култура с ранг на министър.
Само година по-късно - на 3 юни 1976 г., с решение на Секретариата на ЦК на БКП на Комитета за култура е възложена задачата да организира тържественото отпразнуване на 1300-годишния юбилей.
Създадена е “Държавна работна комисия 1300”, която по-късно е преименувана на “Национална координационна комисия 1300 години България”. Неин председател става Людмила Живкова. Благодарение на нея е тържественото честване на юбилея.
Използвайки политическия
чадър на баща си,
тя успява да игнорира онези партийни дейци, които твърдят, че заради помпозно тържество страната може да бъде обвинена в националистически уклон. Техният основен аргумент е “какво ще каже Москва”.
На 17 юли 1979 г. Людмила Живкова става член на Политбюро на ЦК на БКП, което още повече развързва властовите й възможности.На 26 декември 1980 г. в Народното събрание е учреден Общонароден юбилеен комитет за честване на 1300-годишнината от основаването на българската държава. За председател на комитета, разбира се, е избран Тодор Живков.
Но на Людмила е идеята годишнината да не бъде чествана с някакво “еднократно тържествено мероприятие”, както обикновено става тогава, а с мащабна културна програма, чиито събития да “вървят” през цялата 1981 г.
Людмила Живкова защитава концепцията чрез съчетаване на триединството на минало-настояще-бъдеще, да се очертае изминатият път, да се утвърдят постигнатите към 1981 г. постижения във всичките направления и да се очертаят бъдещите перспективи. Затова програмата за честването на 1300-годишнината е дългосрочна.
Създадени са координационни органи на вътрешно и международно равнище, в които участват близо 2800 души. Комисията представя в ЦК на БКП “Национална програма за развитие и координация на дейностите, свързани с 1300-годишнината от основаването на българската държава”.
В тази програма са описани всички иницативи, с които да бъде честван юбилеят. Те са разделени на 7 области:
Изкуство и култура
Просвета и образование
Наука и технически прогрес
Икономика
Непроизводителна сфера
Средства за масова информация
Международна дейност
На 21 юли 1981 г. при неизяснени и до днес обстоятелства умира Людмила Живкова. Макар и с помръкнало настроение, нейните заместници продължават да изпълняват националната програма. Любомир Левчев, един от най-близките й съветници, популяризира нейната фраза “Мислете за мен като за огън!”.
Очевидно тогавашните управници са знаели добре половината от прословутото изречение на Ленин “От всички изкуства за нас най-важно е киното!”
Киното е центърът на областта “Изкуство и култура”. Още през 1980-а по телевизията са излъчени 80 филма от поредицата “1300 години България”. През януари 1981 г. започва Панорама на българското кино.
Най-мащабният филм в българското кинопроизводство и досега е “Хан Аспарух” на режисьора Людмил Стайков, чиито три серии са заснети за рекордно кратко време и са излъчени през есента на 1981 г. Сега осъвременен и дигитализиран, филмът е прекръстен на “Ханът и империята”.
Посветен на юбилея е и филмът “Ударът” на Борислав Шаралиев. 141- минутната лента разказва за събитията в София от 26 август до 9 септември 1944 г. Главен герой е Жельо - едно от нелегалните имена на Тодор Живков.
Освен на филмовата лента властта
залага много и на камъка.
България е осеяна с паметници. Трите най-важни монумента са паметникът “1300 години България” до НДК, паметникът на създателите на българската държава в Шумен и Паметникът на Незнайния воин в София.
През 1980 и 1981 г. у нас и в чужбина са организирани много художествени изложби, театрални постановки, концерти, лектории, конференции, събрания и други прояви. Излизат от печат нови публицистични и художествени произведения. Сред тях се открояват академичните издания “История на България” и “Българска енциклопедия” и многотомно издание на българското народно творчество.
Открита е Обща художествена изложба - преглед на българското изобразително изкуство. Във Велико Търново е проведен Национален театрален преглед. Завършена е реставрацията на крепостта “Царевец”. Там режисьорът Въло Радев създава първия у нас мултимедиен спектакъл “Звук и светлина.
Създаден е Национален дарителски фонд “13 века България”. С усилията и средствата на този фонд е създаден Националният музей “Земята и хората”.
Профиздат се включва в юбилейното състезание с книгата “1300 години България”. В анотацията пише, че в книгата са отразени най-важните моменти от многовековната история на България, както и героичните борби на българския народ за запазване на националната независимост на страната, за мир и социален прогрес. Книгата е помагало за викторини във връзка с честването на 1300-годишнината на българската държава.
През 1981 г. емисионната политика на БНБ бележи своеобразен връх по повод на честванията на юбилея. Общонационалната кампания е отбелязана с една емисия златни монети, пет сребърни и 17 медно-никелови монети с общ тираж 4 592 000 екземпляра. Върху тях са изобразени някои от най-значителните исторически събития, личности и сгради в многогодишната история на България.
От “Български пощи” се гордеят, че “чрез подходящо филателно издание са едни от първите, която обявяват и пропагандират предстоящия исторически юбилей на България”. Още в далечната 1974 г. се появява поредица пощенски марки с мотото “1300 години българска държава”.
Второто филателно издание излиза през юбилейната 1981 г. Поредицата, озаглавена “1300 г. от основаването на българската държава”, държи рекорд по най-много марки, включени в едно филателно издание: 16 от двата блока.
Все в името на годишнината се изработват юбилейни плакети, медали, папки, пликове, несесери, ножове, монети и каквото още се сетите.
На 7 август 1981 г. от стартова площадка в Плисецк, СССР, в Космоса е изстрелян
първият български
изкуствен спътник, наречен
“Интеркосмос-България-1300”
Спътникът е построен по разработка на Централната лаборатория за космически изследвания към БАН на базата на платформата за сателити “Метеор”. Тежи 1500 кг.
На 30 април 1981 г. Христо Проданов изкачва сам и без кислород връх Лхотце. Прави го по най-опасния и труден маршрут. Става първият български алпинист, стъпил на осемхилядник. Разбира се, и този успех на Проданов е посветен на 1300-годишнината.
И НДК - тогава Народен, сега Национален дворец на културата, е построен за честването на юбилея. Строителството му започва през 1978 г. Софиянци са призовавани да работят един ден безвъзмездно. Дворецът е открит тържествено на 31 март 1981 г. Същия ден започва и 12-ият конгрес на БКП. Връх на проявите през юбилейната година е Денят на България - 20 октомври 1981 г. В книгата си “Култура и лична власт” Емил Александров, зам.-председател на Комитета за култура и съветник от “най-близкото обкръжение” на Людмила, пише:
“Главното честване се състоя в Народния дворец на културата на 20 октомври 1981 г. И докато Тодор Живков четеше доклада, на 200 метра от залата в духа на наложилата се традиция кипеше усилена работа: довършваше се паметникът, посветен за 1300-годишнината. Нашите намерения наистина бяха амбициозни. Основното в тях бе всеки българин и всяка институция да дадат своя принос за подобряването на сектора, в който работи и живее. И в този смисъл честването не трябваше да се изразява в тържествен акт, а да е няколкогодишен процес, който да доведе до положителни промени в стопанския, културния, политическия и социалния живот”.
Винаги при такива мащабни и грандиозни чествания се стига и до куриози. Някои директори на училища се престарават и карат учениците всяка сутрин да пробягват разстоянието от 1300 метра. Всъщност те са едни преписвачи, защото още през 1976 г. в чест на ХI конгрес на БКП по идея на профсъюзите работническите колективи бягаха по 1976 метра.
В Смолян пък издигат лозунга “Да реализираме 1300 лева годишна икономия на материали!”.