Кметът на Пловдив Здравко Димитров да отмени процедурата "пряко договаряне" за избор на фирма, която да почисти коритото на Марица за 4,9 млн. лева.
Това настояват общинските съветници от Демократична България в Пловдив.
"На 16 април кметската администрация е обявила пред Регистъра по обществените поръчки, че е решила да се договори пряко с конкретен изпълнител за почистване на коритото на река Марица. Цената – 4,9 млн. лв. без ДДС. Мотивът е да се заобиколи напълно състезателната процедура и обявяването на открита обществена поръчка", заяви съветникът Йордан Иванов. Колежката му Веселина Александрова е категорична, че случаят отива и в Сметната палата и ще бъде сезирана Агенцията за обществените поръчки заради "брутално нарушаване на закона".
"Какво е основанието на кмета в средата на април да поиска пряко договаряне с голяма пловдивска фирма за близо 5 млн. лв. без ДДС?", пита Иванов. И припомня, че през януари т.г. е пратено писмо от общината в МОСВ, в което се твърди, че почистването на реката не търпи отлагане. В него се казва, че може да се стигне до екологична катастрофа. "Дърветата в коритото, "които някак изведнъж много са пораснали", пък можели да подкопаят "стабилитета на мостовете в града. А заради валежите през март и април и очакваното снеготопене – можело да се чака приливна вълна, посочва Иванов. По думите му към момента общината нямала въпросните 4,9 млн. лева.
Според Александрова недоумение буди, че почистването на реката хем е неотложно, хем срокът на договора бил 12 месеца. "Хем е неотложно, хем поръчката предвижда тепърва изготвяне на проект", изтъква тя.
Другата съветничка от ДБ - Добромира Костова се свързала с експерти от екологични организации да ги попита наистина ли почистването е с такава спешност, че може да се чака "трансгранична екологична катастрофа". Отговорили й, че няма такова нещо.
"Цялостно почистване на коритото на Марица не е имало от 10 години. Здравко Димитров беше областен управител преди да стане кмет - трябва да е бил наясно какво се случва с реката преди да се стигне до „тази неотложност", разсъждава Костова.