Младежът, който завърши колежа по изкуствата в Кеймбридж, сега мечтае да защити свой бранд
Иска да направи фондация и да мотивира младите роми да се образоват
Mарсело Илиев от Монтана, който завърши колежа по изкуствата в Кеймбридж през юни 2019 г., вече учи моден дизайн в един от най-престижните университети в Англия - Nottingham Trent University, и няма търпение да защити свой бранд. Поел предизвикателството да се яви на интервю и спечелил журито. Старателно подготвил портфолиото си, в рисунките си включил и свой автопортрет. “24 часа” ги показва с негово разрешение.
“Няма
невъзможни
неща. Просто
се искат много
усилия и труд
Една от най-големите ми мечти е да правя любимите си хора горди с мен! Обичам те, мамо, тате, бабо, както и всички мои приятели и близки!”, сподели преди време Марсело.
Отличникът на професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Стефан Савов” в Монтана не забравя откъде е тръгнал преди 6 г. Той благодари на Министерството на образованието и науката и на Камарата на строителите в България, които
тогава му
подадоха ръка и
платиха таксите
и общежитието му, на Християн и Кристиян, които организираха за неговото обучение на Острова благотворителен концерт, и на много други.
Щастлив и с диплома в ръка от артколежа в Кеймбридж, Марсело благодари дори и на тези, които го заливаха с негативни коментари и обиди в социалните мрежи. Обяснява, че това го е направило по-силен да се бори за мечтата си.
Сега Марсело си е наел квартира, която сам плаща. Шие дрехи - практични и многофункционални, за бедните и бездомните по проект на неправителствена организация.
“Защо и за тях да
няма мода? Това
е за добро
самочувствие
и повдига духа”, смята младежът. Всъщност това е част и от обучението му, което заради COVID-19 върви онлайн. Когато дрехите са готови, ще ги подарят.
В артколежа, който завърши, първата година се изучавали общи дисциплини, а следващата моден, интериорен и графичен дизайн и фотография, пояснява Марсело. Учениците правят на финала на обучението си модно шоу. На събитието идват светила и дизайнери, търсещи свежи идеи. Могат да те харесат и да ти предложат работа, разказва младият мъж.
А дипломата, призната от Обединените училища, ти разтваря врати.
“Всичко е късмет - за мен да направя една стъпка напред е особено важно.
Дано ме осени
вдъхновението
да имам свой
стил, свой
почерк”,
казва Марсело.
Признава обаче, че е подвластен на модата. Имал шанс. Приятели, на които гостувал през ваканцията, му осигурили поръчка да декорира голям салон за маникюр. Работата била непосилна - сутрин от 8 до 3-4 часа след полунощ, но успял за една седмица да завърши и тавана и стените с изящни рисунки на цветя. Така спечелил свои пари и си купил първата шевна машина. Започнал да шие за себе си - панталони и риза, собствен модел, после яке.
Марсело
мечтае да
експериментира
в дамското
облекло
“Там пространството е необятно. Дори един кашон да сложиш над косите на модела, ей така с финес - става нещо”, казва. Има свои виждания за линията и материите, които могат да носят жените.
Той има своите кумири. Обожава френския дизайнер Оливер Рустейн, който израства в дом за сираци, после е осиновен и въпреки многото трудности не се отказва от целите си. В момента клиенти на Рустейн са известни личности като певицата Риана и телевизионната звезда Ким Кардашиян. Харесва като стил направеното от Донатела Версаче. Възхищава се и на Миглена Каканашева, която твърде млада отваря първия си бутик.
“Препятствия винаги има. Съзнавам, че
е трудно да
поемеш пътя
към света на
модата от
нищото, но
въпросът е да
преодоляваш
страха
и колебанието, отчаянието и да вървиш напред”, размишлява Марсело.
21-годишният мъж мечтае да разкрие фондация и да помага на свои връстници от етноса да се образоват и да намерят професионална реализация. Целта му е да ги мотивира да ходят на училище.
МОН го подкрепи финансово за две академични години, докато учеше в колежа по изкуствата в Кеймбридж, а Марсело Илиев пое ангажимент да участва в инициативи на министерството, които
помагат на деца
с трудности в
обучението и
на ученици с
изявени дарби
Дори получи награда за това.
Всъщност историята на Марсело е като приказка. Както “24 часа” неведнъж е писал, през 2015 г. за 15-годишното момче, което говори английски, пее, танцува, рисува, играе в самодейната ромска трупа в Монтана, всичко започнало случайно от реклама в интернет за обучение в чужбина.
В този момент решава да тръгне напред и да се развива.
Невероятно е как от гетото стига до престижния английски колеж. Сега помага на едно момиче от България да тръгне по неговия път. Тя е Микаела Асенова и показва светлата страна на ромите.