Как трябва да гласуват депутатите за избор на председател на парламента? Този въпрос успя да скара народните представители, след като в пленарната зала бяха направени две предложения от "Има такъв народ" и от ГЕРБ.
От "Има такъв народ" внесоха процедурни правила за избор на председател на Народното събрание. Предложението изчете секретарят на партията Виктория Василева. Условието за избор на председател бе той да получи повече от половината гласове на присъстващите, а ако има двама с равен брой да се проведе второ гласуване.
Ще направим промяна в начина на гласуване. Нашата промяна се състои в следното - във формата на гласуването. Вместо то да е явно с вдигане на ръка, то да става със ставане от място при извикване по азбучен ред със "за", "против" или "въздържал се", поиска Александър Ненков от ГЕРБ. Той разказа, че още на обсъждането в началото на седмицата е казал, че това е едно от най-важните гласувания, а в момента няма да се гарантира това хората да знаят кой и какво е подкрепил.
Тук от хора се заговори за морал. Така ще стане ясна жаждата им за власт и нищо повече. Преди малко се спомена за това, че ГЕРБ бе предложил на втората по големина партия да оглави парламента в миналия мандат, в знак на добра воля. С това гласуване ще стане ясно кои са управляващи и кои опозиция, каза той.
Позволете ми да направя обратно процедурно предложение. Все се касае за явно гласуване с вдигане на ръка, ставане от място е все явно гласуване и начин да видите кой как гласува. Дали ще го видим за 5 или 15 минути ще все ясно. Аз мога да прогнозирам, че кандидата на ГЕРБ ще получи само толкова от гласовете, колкото има депутати от партията. Затова, за да не удължаваме заседанието в тези условия ,предлагам да се придържаме към това решение, каза Татяна Дончева от "Изправи се! Мутри вън".
Това е първо заседание на парламента. Когато гласуваме накуп, хората няма как да знаят какво е мнозинството. Нашето предложение цели да има яснота по въпроса какво е новото парламентарно мнозинство и целта е да има прозрачност, след като всички тук се обявявате за нея, настоя и Тома Биков от ГЕРБ.
229 гласуваха в залата, а трима дистанционно. За предложението на ГЕРБ се обявиха 75, 155 пък бяха против. И така предложението не се прие.