- Ако пациент се откаже от втората игла на "АстраЗенека", ще трябва да си прави две нови с друг препарат, категорична е тя
- Учителка от Пловдив с 66,66% антитела след първо убождане с оксфордския препарат
Неудачно и рисково за организма е да се сменят ваксини между първа и втора игла. В това е категорична проф. Марияна Стойчева, водещ инфекционист в Пловдив и шеф на катедрата по инфекциозни болести и паразитология в Медицинския университет в града на тепетата.
Мнозина, получили първа доза от "АстраЗенека" вече се чудят какво да правят и смятат да търсят друг препарат. Над 240 000 българи са имунизирани с оксфордския препарат и чакат втора игла.
"Първата и втората доза трябва да са от един и същи препарат", убедена е проф. Стойчева. Според нея, ако след първата инжекция пациентът не е изпитал здравословни проблеми, няма от какво да се притеснява. "Ако човекът се откаже след една доза от дадена ваксина, ще трябва да си сложи две с друга", смята проф. Стойчева.
Учителката от Пловдив Ася Костадинова е получила първа доза от "АстраЗенека" на 17 февруари. В първия ден вдигнала над 38 градуса температура. После се нормализирала. В началото на май й предстои втора игла, но се чуди какво да прави. "Преди дни посетих столична лаборатория и ми взеха проба, която установи, че след първата игла съм изградила 66,66% неутрализиращи антитела", обясни Костадинова. Лаборантите като видели резултата се обърнали към нея с думите: "Госпожо, сигурно сте прекарали тежък COVID".
"Не, отвърнала учителката. - Преди близо два месеца ми поставиха първа игла "АстраЗенека". Лаборантите като чули, казали "Браво".
"Убеждаваме пациентите да не сменят векторна с РНК ваксина, тъй като на този етап все още няма данни как реагира човешкият организъм и дали въобще се изгражда имунитет", коментира шефът на джипитата в Пловдив д-р Костадин Сотиров. Според него е рисковано след "АстраЗенека" да се слага "Пфайзер", защото са различни ваксини. Първата е векторна, а втората - РНК. При "Пфайзер" също имало опасност от тромбоза след първата доза.
Д-р Сотиров цитира последни изследвания във Великобритания, при които от 10 милиона, ваксинирани в "АстраЗенека", тромби са установени при 13 от тях. При същия брой имунизирани с "Пфайзер" тромбите били 15.
Пациенти отказват да се имунизират с "АстраЗенека" и при общопрактикуващия лекар д-р Росица Попова.
"Доста от записалите се предпочетоха да изчакат друга, въпреки опитите ни да ги убедим, че е най-добре за тях да си завършат имунизацията с тази, с която са започнали", заяви тя.
"При нас пациенти, на които поставихме първа игла на "АстраЗенека", не дойдоха за втората. Съветвам ги да не търсят друга ваксина, тъй като може да има последствия за организма им", заяви управителят на МБАЛ "Свети Мина" проф. Петър Петров.