Изводът в годишния доклад за отбраната е, че затова ни трябва подводница
Пандемията засилила хибридните атаки
Една от основните заплахи за сигурността на България е нарушеният баланс на силите в региона на Черно море в полза на Русия.
Това е записано в доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2020 г., който е одобрен от Министерския съвет преди седмица. Документът вече е публикуван в правителствената информационна система.
“Основни дестабилизиращи фактори са продължаващото противопоставяне в Източна Украйна, милитаризацията на незаконно анексирания Крим, нарушеният в полза на Руската федерация стратегически военен баланс в региона и “замразените” конфликти в Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия. Запази се потенциалът за значително военно противопоставяне, което създава предпоставки за повишаване на регионалната нестабилност”, пише в документа.
Вариант за гарантиране на националната сигурност на България в тази ситуация е реализирането на проект за повишаване възможностите на военния флот за подводни интервенции, става ясно от доклада. Той е част от европейската инициатива за Постоянно структурирано сътрудничество. В нея освен България участват още Гърция, Франция и Румъния. В последната година военните активно заговориха и за придобиването на подводница, като нейната задача ще е главно набавянето на резузнавателна информация за военноморския координационен център на НАТО във Варна.
Пандемията от коронавирус през изминалата година обаче е забавила осъществяването на проекта, отбелязва докладът на министъра на отбраната Красимир Каракачанов.
В пандемията се отчита увеличение на хибридните атаки, които остават сред основните заплахи за националната сигурност заедно с тероризма. Освен това коронакризата е благоприятствала развитието на протекционистични политики. Тя налага преосмисляне на зависимостта на ЕС от външни доставчици в стратегически отрасли, се анализира в документа.
За първи път през 2020 г. е спряна негативната тенденция напускащите армията да са повече от постъпващите в нея войници и офицери, отбелязва докладът. Все още обаче армията не е напълно комплектувана с хора, като най-големи са липсите в Сухопътните войски, където са запълнени едва 74% от щатните места. Резервът пък е запълнен само 13% с хора.
За последните 4 години заплатите на военните са увеличени с 50%.
Като най-голям проблем на военните в момента докладът посочва липсата на жилища. Според данните в него 3109 военнослужещи нямат жилище и трябва да живеят под наем. Този проблем би трябвало да бъде решен чрез преотстъпване право на строеж върху военни имоти.
Срещу това Министерството на отбраната ще бъде обезщетявано с жилища за служещите в армията. Само за последния месец правителството даде съгласие да бъдат започнати преговори по няколко такива сделки в големите гарнизони.