В Генерал Николаево, Секирово и Парчевич гласуват и празнуват
Нищо не може да ни спре! Не сме пропуснали избори досега.
С тези думи католиците от Раковски отидоха да гласуват, веднага щом приключи празничната великденска литургия. Храмовете в Генерал Николаево и Секирово преливаха от богомолци.
Малки, големи и хора в инвалидни колички очакваха със затаен дъх отец Йовко Пищийски да изрече "Христос възкръсна!". Тържествените звуци на органа възвестиха прераждането на Спасителя.
"Можеше президентът да се съобрази с нашия Великден и да назначи изборите седмица по-равно или пък следващата неделя. Това е неуважение към нашата вяра, с която сме закърмени. Дори в най-мрачните години на комунизма не можаха да ни откажат да почитаме празниците си", коментира Бойка Райкова, повела двете си внучета към храма.
Младото семейство Юлия и Милко Стойкови изчакаха да свърши празничната литургия и отидоха към изборната секция. Казаха, че искат промяна.
"На най-хубавия ден в годината ни карат да гласуваме. Нищо. Ще изпълним и това. Но не са хубави тези неща", масово коментираха хората в католическата столица на България.
Над 16 000 са жителите на Раковски, който обединява трите квартала Генерал Николаево, Секирово и Парчевич. От началото на прехода градът е известен в Пловдивска област с демократично настроените си хора. Славят се пословично трудолюбие и ревностно християнство.
"Ето така ще покажем, че сме единни - като гласуваме. А след това ще празнуваме", откровена е 62-годишната Лучка Атанасова. Тя държеше в ръка личната си карта и търпеливо чакаше на опашка пред изборната секция да й дойде редът.
"Празникът ни е много любим. Но в същото време сме отговорни като граждани и затова сме тук", каза жената. Оставила вкъщи по-младите да приготвят трапезата, а след това и те щели да минат през урната. "Печено агне, боядисани яйца, козунаци, курабии - всичко, както си му е редът", обясни тя.
"Не можем да си представим, че няма да гласуваме", категорични бяха 25-годишният Георги Загорчев и съпругата му Даниела. Те също чинно чакаха на дъжда. Но казват, че в тях ще остане един горчив привкус от този ден, защото не са могли да почетат подобаващо християнската традиция.
"Кой ни брои за хора? Може ли така да постъпват", ядосваше се и 74-годиишният Адриан Пурин. Заедно с трима приятели беше седнал в дъждовния ден под чадъра на едно от кафенетата, за да си честитят празника. Преди това минали през изборното бюро. След секунда в очите на пенсионера започна да се чете опрощение спрямо президента Румен Радев. "Той откъде да знае. Съветниците му не са го подсетили, че не бива на католическия Великден да насрочва избори", добави пенсионерът. Глътна кафето и пое към къщи. "Да отивам, че агнето се пече и масата ни чака", рече мъжът.
Малко преди обяд коридорите в ОУ "Христо Ботев" на кв. Секирово преливаха от избиратели. Хората сякаш бяха нахъсени след празничната литургия да се изсипят в секционните комисии. Баба с маска на лицето и с бастун една пристъпяше търсеше къде да гласува. "Важно е, чедо. Правя го и заради вас, младите. Да имате бъдеще", каза старицата.
Точно в този момент се появиха водачката на листата на ГЕРБ за Пловдив-област Дани Каназирева, придружена от 16-годишния й син Теодор. С нея бяха кметът на Раковски Павел Гуджеров и 4-ият от листата Младен Шишков. "Избрах Раковски, защото Великден е най-светлия празник. А Пловдив и регионът са модел за толерантност към различните общности и вери. Възпитани сме да празнуваме заедно", каза Каназирева. И обясни, че е гласувала за силно дясно проевропейско управление, което да донесе стабилност и сигурност. "Омразата и агресията не могат да спечелят", категорична бе тя.
Павел Гуджеров й благодари, че от 18-те общини в областта е избрала точно Раковски. А Младен Шишков каза, че развитието на общината ще продължи и занапред.
В ранните следобедни часове градчето сякаш поутихна. Хората се прибраха със семействата си, за да усетят и празника. Янко и Ваня Павлови бяха поканили свои приятели от Пловдив. Още с влизането в дома им се носеше аромат на великденски курабии и печено агне.
"Какво пречеше изборите да бяха другата неделя", питаше Янко, който вече бе гласувал. Каза, че е оскърбен заради липсата на уважение към празника на католиците. "За нас това е най-важният ден в годината. И най-вече духовната му част - присъствието в църквата, където се потапяме в самото възкресение. Тази сутрин не закусихме, защото трябваше да занесем обредната храна в храма, за да бъде благословена", обясни Янко.
Но като вярващ християнин и той е готов да прости. "Да сме здрави, за да може дълги години още да празнуваме", пожела той.