Вдигнете повече антични колони, молят я пловдивчани
Готово е стълбището, което отвежда от съвременния площад на Пловдив към артефактите в северната страна на Римския форум. Това е най-представителната част от древната агора, на която ударно се работи цяла зима, за да бъде експонирана всяка находка. Пространството с антични останки се намира между пощата и Одеона.
"За православния Великден ще има зеленина по южния скат", уверява арх. Румяна Пройкова, по чийто проект върви реставрация. Тя също всеки ден е на обекта, за да следи как се изпълнява заданието.
Макар да има още много работа, вече е оформена "физиономията" на Форума. Ясно се открояват археологическите структури, които тепърва ще се подреждат и аранжират. "До началото на есента ще е напълно готов", смята арх. Пройкова. И се моли времето да е с нея.
Сега най-важно е проектът да бъде изпълнен така, че древните останки да "заговорят" на хората и те да могат да добият представа как е изглеждало мястото преди 2000 години.
"Работим по амбулациото (покритата част от древния площад - б.а). В същото време искам да се откроят строителните периоди на монументалния паметник. В най-ъгловата му част, която е до булеварда, ще бъде показано най-ранното строителство. От него имаме запазена само каменна зидария, а нагоре е било полуизпечен кирпич. В следващите строителни етапи всичко е с мрамор. Настилката на ареята (откритата част на агората - б.а.) също е с такъв материал", разказва арх. Пройкова. Казва, че при последните проучвания в посока към пощата е разкрит постамент. Предполага се, че е бил от храм, но няма как да се види.
Категорична е, че върху съществуващите бази, подредени върху носещия зид (стилобат - б.а.) няма да се вдигат колони. "Единствено в западната част от новоразкрития носещ зид ще вдигнем само една, макар гражданите да настояват за повече. Аз също искам, но ги нямаме", не крие архитектката, по чиито проекти доста антични паметници в Пловдив възкръснаха.
Пройкова дава пример с Форума в Солун, където има само една автентична колона, а останалите са вдигнати със съвременни материали. По думите й нашият този във втория по големина гръцки град са почти еднотипни с изключение на това, че при съседите древният площад е бил правоъгълен, а филипополският - квадратен. "Техният булефтерион е точно по същия начин прикачен към форума, както при нас Одеона. При тях обаче амбулациото е с мозайки. Гърците събориха цял съвременен квартал, за да си разкрият и покажат древната агора. При нас това е невъзможно. Няма как да премахнем бившата руска книжарница, за да разкрием монетарницата на Филипопол", разсъждава арх. Пройкова. По думите й съкровищницата на античния град е била П-образна.
Как би изглеждала северната страна на форума след реставрацията, питаме. "По новото стълбище ще слизат хората от главната улица. Долу ще има паважна площадка 7 на 6,50 м, по която ще вървят. Отстрани археологическите структури ще са потънали в зеленина. Има запазена част от порталната арка, която ще бъде изявена. Аз мога да я възстановя, но на този етап не е възможно. Ако бяха гърците, щяха да го направят", убедена е Пройкова. По цялото пространство с артефакти ще има информационни табели, които ще обясняват отделните зидове и сгради за какво са служили.
На практика северната страна на форума ще отвежда минувачите до Голямата базилика, чието откриване е планирано на 18 април.