В Италия и Франция се попълва декларация
Приятелски и семейни срещи пред секциите забранени
Вечерен час, излизане навън само с декларация, затваряне на училища, детски градини и ресторанти са само част от ограниченията, които страните в Европа въвеждат заради нарастващите случаи на болни от коронавирус броени дни преди католическия Великден, който съвпада с датата на българските избори.
69 страни са разрешили на страната ни да проведе избори на тяхна територия, но придружени с редица ограничения заради пандемията. Общо 465 избирателни секции ще бъдат разкрити на територията на тези държави.
Най-много секции ще има
в Германия - 69. В Испания
ще се разкрият 53,
в Италия - 25, в Гърция - 20, във Франция - 18, в Австрия - 17, в Канада - 13, в Белгия - 11.
В САЩ и Турция избирателните секции ще бъдат по 35, какъвто е максималният брой според Изборния кодекс за държавите извън Европейския съюз. За първи път толкова ще са секциите и във Великобритания след излизането ѝ от съюза, което предизвика недоволство на българската общност там. Списъкът и адресите на секциите вече са обявени на сайта на Министерството на външните работи.
Българските граждани
да се въздържат от
придвижване на групи, уговаряне на семейни и приятелски срещи в пространството пред избирателните секции, препоръчват от Външно в отговор на запитване от “24 часа” при какви ограничения ще се проведе гласуването зад граница.
За Германия това предупреждение важи особено в обедните и следобедните часове на изборния ден. Преди дни там бе обявено удължаване на извънредното положение и особено строги мерки в дните около католическия Великден - от 1-и до 5 април. В сряда след остри критики заради мерките, които щяха да затворят и хранителни магазини, канцлерът Ангела Меркел официално обяви, че строгият локдаун в рамките на тези пет дни се отменя, и нарече първоначалното решение “грешка”, като дори се извини за него.
“Към момента
няма информация
ограничителните мерки
в Германия да засягат
придвижването
на гражданите и достъпа им до избирателните секции. Дипломатическите и консулските ни представителства там следят ситуацията, като са готови да реагират, за да бъде реализирано правото на вот на българските граждани”, уверяват от МВнР.
Всеки български гражданин в Германия, който ще отиде да пусне бюлетина на 4 април обаче, следва да има предвид много стриктното съблюдаване дали се спазва здравният протокол. Ще се следи за спазване на дистанция от 1,5 м както в изборното помещение, така и пред него, и недопускане струпване на хора. Избирателите ще могат да упражнят правото си на глас от 7 часа сутринта до 20 часа.
Може да има известни различия в мерките, които ще се прилагат около и във секциите, в зависимост от разпорежданията на здравните власти в съответната държава. От Външно уверяват, че те са проучени и съобразно тях се полагат максимални усилия изборите зад граница да бъдат организирани от дипломатическите и консулските ни представителства така, че на всеки български гражданин да бъде гарантирано правото на глас.
Както “24 часа” писа, лични предпазни средства ще бъдат осигурени както за членовете на комисиите, така и за гласуващите.
На входовете на сградите,
в които се помещават
секциите, ще бъде
измервана температурата
За избирателите ще бъдат осигурени и еднократни ръкавици.
Заради различните изисквания на някои от държавите на места ще се поставят и плексигласови прегради. Помещенията ще бъдат дезинфекцирани няколко пъти в деня на вота. Това обаче ще отнеме от времето за гласуване. В четвъртък Министерският съвет отпусна и допълнителни 1,21 млн. лв. за обезпечаване на изборния процес и мерките зад граница.
Изборите ще бъдат зачитани като уважителна причина за придвижване на българите в Италия. По информация на посолството ни в Рим избирателите следва да попълнят декларация за придвижване, в която да посочат излизането си като “други позволени причини”.
В Испания, където има забрана за придвижване между областите, властите са уведомили посолството ни в Мадрид, че при наличие на изборна секция в автономната област по местоживеене придвижването до друга такава за изборите няма да се счита за уважителна причина за пътуване.
В четвъртък френските власти също обявиха, че ще признават за уважителна причина излизането на българските граждани от дома за вота. От режима на изключение могат да се възползват гражданите, които ще гласуват в избирателните секции в Париж, Лил и Ница, намиращи се в т. нар. департаменти със “засилени мерки”. Там придвижването е ограничено в радиус до 10 км от дома, но гласуващите българи, чиято секция е по-отдалечена, ще имат право да пътуват до нея. Те обаче трябва да попълнят атестация за придвижване и заедно с нея да разпечатат и
да носят със себе си копие
на френската вербална
нота, документ за
самоличност
или удостоверение за адресна регистрация.
“Посолствата ни в Португалия, Унгария, Словакия, Чехия, Черна гора и др. имат готовност да издават служебни бележки и специални декларации на българските граждани, които ще гласуват, за да улеснят придвижването им и да доказват пред местните власти там, където е необходимо, че то е по уважителна причина”, посочват още от МВнР.