Централната избирателна комисия няма да променя изборните протоколи. Това заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева в отговор на въпрос как ще коментира твърденията на ГЕРБ, че с усложняването на протоколите умишлено се търси провокация в изборния процес.
"Всяка политическа сила, която участва в изборите, провежда своята кампания. ЦИК няма да променя протоколите, защото в тях няма нито един ред, който да не съответства на Изборния кодекс. Самите представители на партиите, които присъстват в секциите, искат след това да получат протокол с цялата информация. Без такова сумиране на данните от хартиеното и машинното гласуване протоколът няма да е пълен. Ако ЦИК приеме да не се попълват тези данни и да се оставят празни клетки, а сумирането да се прави от изчислителните пунктове в РИК, тогава вече може да се появи съмнение, че има манипулация на секционните протоколи", обясни Цанева. С "Информационно обслужване" са набелязани мерки, за да може да се обработи по-големия брой числа.
"Че числата са много - спор няма, но няма как да не се въведат", уточни Цанева.
Надявам се, че няма да има хаос при отчитане на бюлетините, макар че наистина работата на секционните комисии може да се увеличи с 1 час. Нека да напомня, че ЦИК има 4 дни след изборите да обяви разпределението на мандатите и още 3 дни след това - имената на избраните. Протоколът е изработен така, както изисква Изборният кодекс. Всеки един гласувал за този вариант на кодекса, вероятно е бил воден от желанието да знае колко преференции е получил. Това са самите депутати", добави другият говорител на ЦИК Димитър Димитров.
Той добави, че за всеки три регистрирани кандидатски листи, в големите изборни райони се добавя по 1 лист към протокола. Това се отнася за София, Варна, Бургас и още няколко по-големи градове.
"Протоколът е максимално опростен, без да е необходимо тези, които ще го попълват да имат специфични познания и подготовка", добави Димитров.
По думите му проблем ще има със сформирането на съставите на подвижните секции, които ще посещават карантинирани лица. "Тези хора трябва да бъдат предложени от партиите. Част от РИК-овете вече споделиха, че няма подадени достатъчно членове за съставите на тези секции", каза Димитров. Проблем имало и със съставите на секциите в отделенията за болни от коронавирус в лечебните заведения.
"Очакването ни тези секции да бъдат обслужени от персонала на болниците не среща отговорът, който очаквахме. Нормално е - хората са претоварени. Ще търсим решение на този проблем в рамките на всяко лечебно заведение", уточни Димитров.
Външно министерство пък води разговори с държавите, в които има въведен вечерен час заради пандемията и в които ще се разкрият секции за вота на 4 април. Разговорите са в посока да се направи изключение за членовете на секционни комисии там. Иначе на 4 април в чужбина ще бъдат разкрити 465 секции.
В момента се провеждат обучения на членовете на РИК, а след това те ще трябва да обучат съставите на секциите. За членовете на СИК, които не могат да участват в онлайн обучения, се предвижда то да се случи присъствено, но на малки групи.
От днес вече започва доставката на бюлетините. Бюлетините за чужбина вече пътуват. Последните бюлетини ще бъдат доставени на 30 март, като те са за трите софийски РИК и София - област, уточни Цанева.