Нападенията в американския щат Джорджия, при които загинаха осем души, шест от които жени от азиатски произход, продължават да са коментарна тема в американските издания. Убийствата бяха извършени след година, през която насилието срещу американци от азиатски произход нарастваше.
В. "Ню Йорк таймс" публикува коментарен материал, озаглавен "Колко жени трябва да умрат, за да се сложи край на мъжкото "изкушение"?" Авторката посочва, че убийствата в Атланта следват потресаващ модел на насилие, насочено срещу жени заради пола им, и задава въпроса колко жени трябва да умрат заради сексуалните проблеми на мъжете.
Авторката изтъква, че твърде дълго жени са били наказвани и убивани заради неспособността на мъжете да се справят с проблеми, свързани с отхвърлянето, желанието и срама.
Цветнокожите жени са особено много изложени на риск. Те стават непропорционално често обект на атаки и е по-вероятно да им бъде вменена вина за насилие, упражнено срещу тях. Шест от убитите в Атланта бяха жени от азиатски произход, чиято сексуална роля е подчертано хиперболизирана в американската култура, посочва авторката на "Ню Йорк таймс" Джесика Валенти, която е представена като авторка на шест книги за феминизма.
Валенти изтъква, че убийствата в столицата на щата Джорджия, неразривно преплетени с нарастването на антиазиатския расизъм и шокиращо толерантната култура, свързана с носенето на оръжие, следват същия отвратителен модел, както и други терористични атаки срещу жени, за които феминистките, включително и аз, пише авторката, бием тревога от години.
Историята на такива убийства е ужасно позната: млад мъж, който се чувства онеправдан и окаян, защото е сам или иска да даде израз на гнева си, започва да убива жени (макар че и мъже стават жертва в такива масови убийства). Често публикува онлайн видео или манифест. През 2014 г. това стана в Исла виста, Калифорния, където убитите бяха шест, а ранените 13. През 2015 г. беше в Орегон - девет мъртви и още девет ранени. През 2018 г. дойде ред на Торонто - 10 мъртви и 16 пострадали. През 2019 г. мъж беше арестуван в Денвър преди да осъществи плана си да убие "всички момичета, които му се изпречат пред погледа".
Донякъде тези нападения са предвидим резултат от екстремисткия сексизъм онлайн, пише авторката. Млади, в повечето случаи бели мъже, търсят общуване и съчувствие във форуми, свързани с насилие. Там те се радикализират и започват да смятат, че жените са виновни за всичките им проблеми, особено свързаните със секса.
Но идеята, че за сексуалните проблеми на мъжете са отговорни жените, не е нова, нито пък е несъществена идеология, ограничена в интернет - това е преобладаващо схващане, споделяно от много американци.
В случая с убиеца от Атланта, неговите възгледи за сексуалността, се дължали на религиозното му възпитание. Съобщено беше, че той нямал смартфон, за да не се изкушава от онлайн порнография, и вярвал, че живее в грях, защото посещавал сексуални труженички. Затова смятал, че извършвайки престъплението си, помага и на други мъже, като премахва "изкушението", т. е. жените.
Тези вярвания са отражение на традиционните консервативни евангелистки християнски учения за секса и за идеята, че жените носят отговорност да не въвличат мъжете в сексуални проблеми, анализира авторката на "Ню Йорк таймс".
Тя допълва, че този вид култура на непорочността отива отвъд религията, а преподаваното в учебни часове пълно въздържание в повече от половината американски щати казва на младите хора, че на плещите на момичетата тежи бремето да не предизвикват или изкушават момчетата, чиито непреодолими сексуални импулси са почти неконтролируеми.
Но вместо да ограничат сексуалната активност, тези програми изглежда водят до това импулсите срещу жени да бъдат мятани за нормални. Проучване през 2017 г. в списание за здравето на подрастващи открива, че програмите за сексуално въздържание често подсилват половите стереотипи за женската пасивност и мъжката агресивност. А учебната програма на организацията "Пазители на наследството", финансирана с федерални средства, учи учениците, че "момичетата носят отговорност да ходят скромно облечени, за да не пораждат похотливи мисли".
Тези идеи са толкова широко разпространени, че може да бъдат открити и в правилата за училищно облекло, насочени изключително срещу младите момичета, като им се казва, че начинът им на обличане може да разсейва съучениците и учителите им.
Националният юридически център за защита на жените е установил, че чернокожи ученички много по-често са обект на санкции за неприемливо облекло отколкото белите им връстнички - друг показател, че цветнокожите момичета и жени са наказвани, а сексуалната им роля е хиперболизирана.
Авторката на "Ню Йок таймс" изтъква, че дори медийни заглавия в САЩ внушават, че мъже и момчета, които нараняват жени, са пасивни жертви на желанията си.
След като гимназист в Мериленд застреля главата 16-годишно момиче, първоначално агенция Асошиейтед прес го определи като "болен от любов тийнейджър". А когато лаборант удуши студентка по фармакология в Йейл и напъха тялото й зад стена, в. "Ню Йорк пост" написа, че престъплението е плод на "несподелена любов", и нарече убиеца "нещастно влюбен".
Днес, след убийствата в Джорджия, нападението на извършителя вече беше описано като дело на човек, "пристрастен към секса" или просто мъж, който е имал "лош ден", заключава авторката във в. "Ню Йорк таймс".