Фалшивите над 4 млн. долара и 3,6 млн. евро, открити след арестите на 15 март на печатаря Илия Ненов и Даниела Андонова, не са печатани за филмов реквизит. Заключението е на Българската народна банка (БНБ) след възложена от прокуратурата експертиза, съобщиха от държавното обвинение.
Поводът за нея е твърдението на адвокатите на двамата, че те не са печатали фалшиви пари в двора на Висшето транспортно училище, в каквото престъпление са обвинени. Според защитниците било възможно откритите ментета да са филмов реквизит или бутафорни хартийки за мятане по партита например и да са влизали в служебните задължения на Ненов, който работи в печатницата в двора на вуза. Експерт от БНБ, на когото прокуратурата изпратила 100 екземпляра от иззетите доларови банкноти, всяка с номинал от 100 долара, обаче категорично отхвърля това твърдение. Той се е позовал на реда и изискванията за възпроизвеждането на реквизитните пари, конкретно долари и евро.
Те трябва да са отпечатани само от едната страна и с размер, ясно различим от оригинала. Не трябва и да се имитират защитните знаци, сред които влизат нишка и воден знак. Откритите ментета обаче са напечатани от двете страни, размерът им е сходен с този на истинските пари, имат нишка, воден знак и сериен номер, казва експертът.
Номерата са отпечатани на цветен лазерен принтер и не отговарят на стандарта за истински пари, посочва експертът. При ментетата той е поредица от 2 букви, 7 цифри и 1 буква. При истинските цифрите са 8.
Техниката за отпечатването на фалшивите пари е сходна с тази за истинските, казват от прокуратурата. И допълват, че експертът от БНБ установил прилика между ментетата и иззетти при друга акция фалшиви пари. От прокуратурата не посочват за коя операция става дума. Най-вероятно обаче иде реч за намерените през януари т.г. в хотел в Слънчев бряг фалшиви евро и долари. Тогава бяха арестувани 64-годишният Александър Крихтин и обвиненият като организатор на схемата Иван Тодоров-Борчето от Пловдив. Бандата бе задържана и през 2018 година, отново за печатница за пари.
Новата експертиза ще бъде сред доказателствата, които прокуратурата ще представи при обжалването на пускането от ареста на двамата. Те бяха задържани и с помощта на американската “Сикрет сървис”, сред чиито задължения влиза следенето на подобни престъпления. На 18 март обаче Софийският градски съд ги освободи с мерки за неотклонение “подписка”. Съдия Милен Михайлов се позова на експертна справка по делото, за да вземе решението. Според нея банкнотите са отпечатани на незащитена хартия, а водните знаци, защитни нишки и власинки са принтирани, а не са вградени в хартията. Не са използвани и печатните техники на високия и дълбокия печат за серийните номера и изображенията, както е при оригиналите, цитира експертите магистратът.
Варненец хванат да печата ментета, след като плащал с тях
Варненец бе хванат да печата фалшиви пари, след като от 3 места съобщили в полицията, че им е платено с ментета. 21-годишният мъж бил задържан на 19 март.
4 дни по-рано, само в рамките на час, той платил с по една фалшива 50-левова банкнота на таксиметров шофьор, в пицария и денонощен магазин. Макар че не забелязали измамата веднага, всички бързо подали сигнали към МВР. По камерите в двата търговски обекта полицаите разбрали, че става дума за един и същи човек, многократно регистриран за грабежи.
При задържането му станало ясно, че мъжът е част от схема за печатането на парите. Те се фалшифицирали в специално наета за целта квартира. Там са открити и иззети още ментета, както и машината за производството им. Засега не е ясно кои са съучастниците на мъжа.