Кабината за гласуване с вход, обърнат към стена, за да не пипат всички пердето
Двойно сгъване на бюлетината препоръча Централната избирателна комисия, за да се опази тайната на вота.
Както на предишни избори, така и за парламентарните на 4 април член на секцията първо трябва задължително да откъсне бюлетина от кочана пред избирателя и да му я покаже, за да се увери, че тя е празна. След това той трябва да постави печат на едно от местата на гърба на бюлетината. Преди да я подаде на избирателя, членът на комисията трябва да сгъне на две бюлетината, така че горният край да опира в чертата под полето с квадратчето “Не подкрепям никого”, но без да закрива номера в долния край и перфорацията над него. Местата за поставяне на печатите трябва да останат от външната видима страна на бюлетината. После той трябва да я сгъне още веднъж по същия начин.
След това изборната комисия трябва да обясни на избирателя, че след гласуването трябва да сгъне бюлетината двукратно по указания начин.
В решението на ЦИК се посочва, че указаният начин на сгъване на бюлетината е препоръчителен с цел запазване тайната на вота.
Друга препоръка засяга пък членовете на секциите, които ще подреждат изборните помещения в деня за размисъл. Според методическите указания при възможност кабината за гласуване трябва да бъде поставена така, че входът ѝ да е обърнат към стената. По този начин ще се избегне докосване на пердето на входа на кабината от избирателя.
От днес започват обученията на РИК и СИК . Заради ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса те ще бъдат онлайн, обясни говорителят на ЦИК Таня Цанева.
Ще може да се задават въпроси и да им се отговаря, за целта връзката ще е конферентна, обясни тя пред БНР. Според Цанева сложността на изборните протоколи идвала от едновременното провеждане на машинно и хартиено гласуване. “Няма как при два вида гласуване протоколът да е по-лесен. Отделно има и преференции, които трябва да бъдат описани”, напомни тя.
В петък представители на трите софийски РИК настояха протоколите да бъдат опростени и предупредиха, че заради новите контроли има риск да не може да бъде спазен законовият срок от 48 часа, в които резултатите от вота да бъдат отчетени от тях пред ЦИК.
Централната комисия реши, че ще обжалва определението на Административния съд в София, според което право да заснемат броенето на бюлетините имат само медии.
А по повод евентуално отлагане на вота заради високия ръст на болните коментарът на ЦИК е, че не е от нейните компетенции.