Причините: Разколебаване или ред заради е-системата
Сериозен спад на желаещите да се ваксинират в първия ден от възобновяването на масовата имунизация у нас, отчетоха големите болници в София, установи проверка на “24 часа”.
Имунизацията бе подновена, след като в четвъртък бе разрешена отново за употреба ваксината на “АстраЗенека”. В някои болници обаче намалението на желаещите да се ваксинират намаля 100 пъти спрямо преди временната забрана, наложена от премиера Бойко Борисов.
В “Пирогов”, която първа стартира със зелените коридори още в края на февруари и пред чиито кабинети се виеха опашки, в петък е поставена инжекция само на 55 души.
Има
разколебаване,
но има и дошли
извън списъка
за деня,
обясниха от спешната болница. Ваксинационен екип ще има и днес, в почивната събота.
Много шефове на болници обясниха малкия брой ваксинирани в петък именно с разколебаване в хората дали да се имунизират с препарата на “АстраЗенека”. Дори хора, записани за него в електронната система, са се отказвали, разказаха медици. За да сменят желаната ваксина, тези хора обаче ще трябва отново да се запишат в електронната система и да си запазят нов час.
Едва 10 бяха имунизираните във ВМА до 15 часа в петък при около 1000 на ден през февруари, когато бе дадено началото на масовата имунизация. В Александровска болница ваксинираните в петък бяха 60 при 80 на ден преди затварянето на зелените коридори.
Единствено в “Света Анна” бяха поставени повече дози. До 16 часа те бяха над 60, отчетоха от болницата, а очакванията до края на работния ден на имунизационния пункт бяха за около 100 души. Това обаче бе и единственият пункт, който работи до 19 часа, а останалите затвориха към 16-17 ч.
От “Света Анна” обаче също казаха, че
допреди седмица
са ваксинирали
много повече
хора
Съмнения в качествата на ваксината на “Оксфорд” след проверката от Европейската агенция по лекарствата са накарали мнозина да отложат имунизацията си, признават лекари. Другата причина обаче е, че за ваксиниране в петъка са викани само хора, записани за 12 март в електронната система. Така тя всъщност е изпълнила целта си да избегне струпванията пред ваксинационните пунктове.
До опашки обаче се стигна в столичното РЗИ, където джипита получаваха флакони от ваксината на “АстраЗенека”. 68 от над 800 лични лекари получиха над 2000 дози за пациентите си, отчете шефът на инспекцията д-р Данчо Пенчев.Раздаването ще продължи и днес, и в понеделник, като всеки личен лекар трябва да получи по 30 дози.
Те са част от пристигналата в петък доставка от 16 000 дози на оксфордската ваксина. С нея дойдоха и 33 000 дози на “Модерна”, които обаче засега няма да се раздават на джипитата, а ще се ползват за членовете на изборните комисии и медиците в разширените COVID зони в болниците.
В най-скоро време
и за джипитата
ще има флакони
с “Пфайзер”
и “Модерна”,
каза Пенчев. Те били готови да ги поставят. 65,8% от пациентите на личните лекари заявяват, че предпочитат да се имунизират с иРНК ваксинирани. Близо 30% от хората пък нямат претенции към препарата, но едва 5,3% искат “АстраЗенека”.
Поне 10 европейски държави подновиха ваксинацията с “АстраЗенека” след положителното становище на Европейската агенция по лекарствата, според което тя е безопасна. Сред страните, които отново ще бият ваксината, са Германия, Франция, Испания, Италия. Норвегия, Дания и Швеция обаче обявиха, че засега ще се въздържат. На места висши политици ще застанат в челните редици на ваксинираните, за да покажат лично, че може да ѝ се има доверие. Френският премиер се имунизира вчера с “АстраЗенека”.
Очакваше се и британският Борис Джонсън да получи първа доза от нея. “Оксфордската ваксина е безопасна и тази на “Пфайзер” също е безопасна. Това, което не е безопасно, е да се разболееш от COVID-19, и тъкмо затова е важно всички да се ваксинираме веднага щом ни дойде редът”, каза премиерът на пресконференция на “Даунинг стрийт”.
Норвежки учени пък обясниха, че случаите на кръвни съсиреци при някои ваксинирани с оксфордската ваксина най-вероятно се дължат на много силен имунен отговор.