Кметът на София Йорданка Фандъкова участва в срещата за пряк диалог между кметовете на столици и Европейската комисия, която се проведе онлайн. В нея се включиха кметове и зам.-кметове от Виена, Париж, Хелзинки, Будапеща, Рига, Любляна, Талин и др., както и европейският комисар по сближаването и реформите Елиза Ферейра.
„Сега повече от всякога дебатът за преодоляване на социалните и икономически различия трябва да бъде с фокус върху решения, които да бъдат близки до хората и да отразяват техните реални нужди. Ковид кризата ни показа нещо, което бяхме забравили – че трябва да сме заедно, за да се справим. Изолацията ни показа, че сме зависими един от друг“, каза Фандъкова.
Като основни задачи пред кметовете тя очерта да качеството на въздуха, околна среда, енергийна ефективност, мобилност, социалното включване, иновации и образование.
София се възползва максимално от европейската солидарност, подчерта Фандъкова. Тя коментира, че 2020 е била година на изпитания, което се е отразило на бюджета.
"Намалената икономическа активност и несигурността доведоха до 7 млн. евро. по-малко приходи в общинския бюджет спрямо 2019, а икономическата обстановка ни накара да направим 2 пъти актуализация на бюджета", обясни тя и посочи трите стратегически за София цели в бюджет 2021.
Първата е изграждане на стратегическата инфраструктура на София. Втората е осигуряване на места в детските градини на всички деца от 3 до 6-годишна възраст. А третия стратегически приоритет – подобряване на качеството на въздуха и чистотата в града.
"Една от моите лични каузи е проектът за метрото на София. Той има изключително сериозен ефект върху средата на живот и грижата за околната среда. Столичното метро е проект, който променя живота на много хора, променя и облика на цели квартали, отваря работни места. Това е най-мащабният проект, който многократно Европейската комисия дава за пример за добре инвестирани европейски средства. С метрото инвестираме и в екологичен обществен транспорт", обясни Фандъкова.
Качеството на въздуха е друг основен приоритет за столичния кмет.
"За съжаление, резултати в тази сфера не се постигат бързо, изискват огромни инвестиции, а подобряването на инфраструктурата е верният път. В момента съвместно с Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка подготвяме инсталацията за оползотворяването на РДФ-гориво, като тя ще намали наполовина вредните емисии от „Топлофикация София“. Този проект ще ни доближи до целта ни за нулеви отпадъци", посочи Фандъкова.
На срещата е приета резолюция на кметовете на столици на ЕС. В нея се посочва, че „без значение колко големи са градовете, те все още са най-близкото ниво на управление до гражданите и като такива са жизненоважни при комуникацията с ЕС. Затова ние, кметовете на столиците на ЕС, продължаваме директен диалог с Европейската комисия. Целите на Европа 2024 или Програмата на Обединената нация за 2030 г. и целите за устойчиво развитие не могат да бъдат постигнати без нашето активно участие. Столиците са образователни и научни центрове и създават мотивираща сцена за иновации и интелигентен растеж. В светлината на текущите дискусии относно плана за възстановяване на Европа в отговор на COVID-19: Инструмент за възстановяване и устойчивост и Инструмент за техническа поддръжка, Приветстваме предложението на Европейската комисия за механизъм за възстановяване и устойчивост.“