Държавната ТЕРЕМ ще пита поне 4 производителя на платформи и толкова на въоръжение
Търгът за закупуване на 150 нови бронирани бойни машини за Сухопътните войски е спрян, обявиха във вторник от Министерството на отбраната. Причината е, че и двете допуснати от военните оферти на финландците от “Патриа” и американската “Дженерал Дайнамикс”, която кандидатстваше през своята компания в Швейцария, са надхвърляли предвидените за сделката 1,2 млрд. лв. без ДДС. По неофициална информация
цените са били
завишени с близо
500 млн. лв.
По-ниски обаче били невъзможни, без да бъдат сериозно орязани изискванията към бойните машини, обясниха от военното министерство. Това пък означава, че тогава в сделката трябваше да бъдат върнати част от предварително отстранените участници, като френската “Некстер”, турската “Отокар”, германската “Артек”.
Провалът на сделката бе предизвестен заради изключително високите изисквания, които заложиха военните в конкурса. Изискването бе както бойните, така и спомагателните машини да са със задвижване 8х8, да имат много висок клас бронировка и пр. Именно с тези технически изисквания МО отстрани от търга голяма част от предварително изявилите интерес производители на бронирани бойни машини.
Милиардите за нова техника да минат през държавните военни заводи ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ, вместо да се прави открита процедура, ще опитат военните. Това ще стане по подобие на сключените в края на 2020 г.. договори с ТЕРЕМ за ремонт на танковете Т-72 за 80 млн. лв. или пряката покупка на бронирани машини за командосите от частната “Самел-90”.
Вицепремиерът Красимир Каракачанов е възложил на ТЕРЕМ да направи проучване дали може да намери партньори, с които да произведе новите бойни машини, като
по-голяма част
от работата
да свършат
българските
заводи,
обявиха от военното министерство. Държавните заводи ще поискат оферти от поне 4 производителя на платформи за бронирани машини и още толкова на куполи и въоръжение, научи “24 часа”. Дотук обаче не са обяснили на евентуалните си партньори как ще оценяват тези предложения.