Британският вариант превзе над половината страна
COVID напълни болниците, спират плановия прием и в Благоевград, Шумен, Търново и Ямбол
Намаляване още на работното време за заведенията и ресторантите, връщане на учениците онлайн, ограничаване на достъпа до фитнеси и молове, както и носене на маски на открито. Тези мерки за затягане обсъждаха повече от 3 часа на среща в понеделник шефовете на всички 28 РЗИ-та в страната, здравният министър проф. Костадин Ангелов, членовете на ваксинационния и на Националния оперативен щаб.
Тепърва ще се решава
дали тези
мерки да се
приложат на
национално, или
локално ниво, където заболяемостта е много висока, съобщи проф. Ангелов. Вероятно решението ще бъде обявено на брифинга на щаба в четвъртък.
Засега се обмисля те да се приложат там, където заболяемостта е над 300 на 100 хил. население, като допълнително ще се решава и дали да са всички обсъждани мерки или някои от тях. Става дума за 8 области, сред които са Кюстендил, Бургас, София-град, Шумен и Благоевград. В тях освен в Кюстендил вече е взето решение за спиране на плановия прием и операциите в болниците.
Превантивно такова решение е взето и за МБАЛ - Шумен, и болницата в Нови пазар, както и за Велико Търново и Ямбол. Във варненската УМБАЛ “Света Марина” също обявиха, че преустановяват плановия прием и операциите.
От РЗИ - Кюстендил, пък обявиха в събота, че ще предприемат подобна мярка при запълване на 80% от леглата.
Заповед на национално ниво обаче няма да има, категоричен беше министър Ангелов. Според него лечебните заведения са подготвени и проблеми нямало. Призна обаче, че има болници със сериозно запълнен капацитет, където са предприети организационни мерки това да бъде контролирано.
Според кардиолога от столичната УМБАЛ “Св. Анна” д-р Рада Прокопова обаче болниците отново са започнали да се запълват на 90% от COVID инфекцията.
“Мерките са разнопосочни в различните области. Опитахме се да стигнем до унифициран подход, но е невъзможно, защото има области със заболяемост под 50 на 100 хил. души, има и други с над 500, които са много малко.
Обсъждаме и
налагането на
карантина за
влизащите от
високорискови
места”,
обясни министър Ангелов. Щабът ще обсъжда кои мерки ще донесат добавена стойност към контрола на епидемията и
няма да се върви
целенасочено
към
забраната на
едно или друго
“Отправната ни точка ще бъде животът и здравето на хората”, допълни Ангелов.
14-дневната заболяемост не е минала 300 на 100 000 души, но 7-дневната - да, което било повод и за срещата вчера, обясни министърът.
Той призова хората да бъдат спокойни и разумни, да се избягват масови мероприятия и да се носят маски, за да се задържи ситуацията спокойна максимално дълго.
Причината за скока на заболелите е британският вариант на вируса, съобщават в последните седмици здравните власти. 70% от пробите на национално ниво вече са с този вариант, отчете проф. Ангелов.
Разпространението му вече е доказано в 15 области в страната. Това са Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Смолян, София, Хасково и Ямбол, съобщиха от здравното министерство в понеделник, позовавайки се на резултатите от Националния център по заразни и паразитни болести. След секвениране на 413 проби на SARS-CoV-2 у нас и в Германия
британският
вариант на
вируса е
потвърден при
303 от пробите
Южноафриканският, бразилският и нигерийският вариант на коронавируса не са потвърдени у нас.
76 800 дози от ваксината на “АстраЗенека” пристигат утре
76 800 дози от ваксината на “АстраЗенека” се очаква да пристигнат утре в страната. Това е първата пратка за този месец, като на 12 март е предвидена доставката на още 28 800 дози.
Общото очаквано количество от тази ваксина за месеца е 300 000 дози, но за останалите все още няма потвърдени дати и количества, съобщи шефът на Изпълнителната агенция по лекарствата маг.-фарм. Богдан Кирилов.
В понеделник пристигна и първата от пет доставки по 21 060 дози от ваксината на “Пфайзер/Байонтек”. Пратките са равномерно разпределени, като общото количество, което ще получим за този месец, е 105 300 дози.
С 50 000 дози повече ще пристигнат и от ваксината на “Модерна”. Въпреки това количеството остава значително по-малко от това на останалите две - 85 200.
На извънредно заседание на 11 март се очаква Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) да обсъди издаването на разрешение за употреба на белгийската ваксина “Янсен”.
Дори и да бъде одобрена, каквито са очакванията, най-рано дози от нея могат да пристигнат през април, съобщи за “24 часа” представителят на България в Комитета за лекарства за хуманна медицина на ЕМА проф. Илко Гетов.