Втори британски гражданин намира смъртта си в България за по-малко от година, един е изчезнал
Убитата преди дни в търновското Ново село англичанка дълго време е работила за една от 10-те най-големи адвокатски кантори в света. Британски медии разкриха, че загиналата е била служител на Clifford Chance.
Нейното име е Роксан-Джолийн Тина Даян Ейр. Английските приятели я наричат Тина, а сред българските си съседи е била известна като Рокси.
За убийството бе задържан 26-годишен мъж от Горна Оряховица, с когото се твърди, че имала интимни отношения преди време. Първоначалните огледи на местопрестъплението сочат, че жената вероятно многократно е удряна с лопата. Арестуваният за смъртта младеж бил открит в двора на нейната къща от съседи. Той
копаел голяма
дупка, в която
вероятно смятал
да скрие трупа
62-годишната Тина купува къща в България през 2017 г., след като се пенсионира. Тя е работила за международната адвокатска кантора в продължение на 17 г., като последните е била в Хонконг. Заемала е позиция на юридически секретар, като задължението ѝ било да подготвя документацията по различни дела.
“Случилото се е ужасяващо. Семейството още не може да го приеме”, казва пред “Сън” Джаклин Грешъм, братовчедка на убитата. По думите ѝ Тина се мести от Хонконг в България, за да реализира мечтата си да има ферма с животни.
Отглеждала е кучета и прасенца, като участвала в кампании за защита на животните. Заради грижите за тях не се е връщала често във Великобритания, но редовно поддържала връзка с майка си чрез фейсбук. Тина била разведена, както и нейните родители.
Сега баща ѝ Тони се опитва бързо да си извади международен паспорт и да пътува до България. Иска да разбере на място от полицията
какво точно се е
случило с дъщеря му
и да прибере нейното тяло в родината. Британското външно министерство е съобщило на близките, че още не разполага с официална информация за нейната смърт.
Единствените сведения, които получили, били от други англичани, живеещи у нас. Някои от тях са участвали и в залавянето на 26-годишния ром. Виждайки ги да идват в къщата на Тина, той избягва и по-късно полицията го открива в дома на самотен възрастен мъж в селото.
Представител на британското външно министерство обяви, че по всякакъв начин ще подкрепят семейството на убитата в България британска гражданка. Това е втора насилствена смърт на поданик на Обединеното кралство у нас за по-малко от година.
През август в столичния квартал “Драгалевци” бе застрелян шотландски художник. Тялото на 54-годишния Анди Форсайт бе намерено, увито в чували, в гаража на българската му приятелка. 40-годишната
Десислава
Манева заживяла
с него, след като
се разделила
със съпруга
си индиец
Точно той е заподозрян за убийството на Форсайт, но когато полицията започва да го издирва, се оказва, че е напуснал вече България.
Съседи казват, че го видели да се навърта около къщата на бившата си съпруга дни преди убийството. Никой обаче нищо не е чул на фаталния 15 август. Манева намира безжизнения Форсайт в гаража и се обажда в полицията. Оказва се, че е прострелян 5 пъти в гърдите и гърба.
“Трудно е да приемем, че нашият приятел беше убит. Той беше човек с голямо и щедро сърце. С готовност даряваше времето си на другите и донесе много радост на мнозина със своето изкуство и писане”, посочват негови приятели.
Заедно с дъщерите му те организираха акция за събиране на 8000 паунда, за да бъде върнато тялото на Анди Форсайт и погребано в родното му селце Анкръм, каквато била волята му. Преди да пристигне в България през миналата година, художникът бил в Турция. По-рано пътувал по работа в Канада.
В търсене на по-спокоен и евтин живот в България идва и 35-годишният Джеймс Робинсън, който е в неизвестност вече 10 месеца. Той купува къща в началото на миналата година в местността Лиляшка могила край Враца. Докато я ремонтира, живее в каравана пред нея.
Близките му в Англия обаче изгубват връзка с него на 7 май. Подават сигнал в полицията и започва издирването му. Оказва се, че
за последно е
видян на 11 май,
когато напуска
болницата
във Враца,
където е лекуван заради нараняване на главата при падане. След това обаче следите му се губят. Британската полиция няколко пъти пуска апел, че търси информация за него и контакти с други англичани, живеещи в България, които могат да помогнат за издирването му. Създадена е и специална страница във фейсбук “Помогнете да намерим Джеймс Робинсън”, но до момента всички усилия са напразни.