БАН търси поне 120 хил. долара за машина за производстно. Чакат среща с министъра да му представят разработката си
Преди държавата да отпусне пари за довършване на разработката за българска ваксина срещу коронавирус, трябва БАН да представи всички данни и документация за нея.
Това изискване стана ясно от отговор на здравния министър Костадин Ангелов на питане в Народното събрание.
“По отношение на българската ваксина не бих си позволил да коментирам. Информацията, която се изнася за нея, е
изключително
противоречива и
непоследователна
Министерството на здравеопазването би финансирало такава ваксина, ако има всички данни и документации за нея”, заяви министърът в отговор на въпрос защо не се отпускат пари за финансирането на българската ваксина.
През лятото на миналата година учени от БАН, сред които имунологът проф. Андрей Чорбанов, започнаха разработката на българска ваксина. Проектът бе финансиран от института “Пастьор” със 70 хил. евро. Преди дни обаче учените се оплакаха, че проектът им може да се провали, защото е недофинансиран. Трябвали им още 120 хил. долара за машина за производство. Ако ги имали, щели да бъдат готови с прототипа до началото на лятото.
Държавно финансиране ще е нужно и за провеждането на клинични изпитания - първо върху мишки, а след това и на хора.
В края на миналата година проф. Чорбанов обяви, че българската ваксина на института по микробиология към БАН може да е готова до началото на 2021 г.
За разлика от одобрените вече от Европейската агенция по лекарствата ваксини, които се поставят като инжекция, българската трябва да работи на различен принцип.
Българската разработка е на протеинова ваксина, която е насочена към консервативни райони на вируса, обясни директорката на института по микробиология на БАН проф. Пенка Петрова. Според нея един път поставена, тази ваксина ще пази не само от сегашния коронавирус, но и от бъдещи, които биха се прехвърлили върху хората. Българската ваксина би трябвало да се приема през устата и
ще е под формата
на спрей,
а не инжекция
Това би трябвало да намали потенциалните странични ефекти.
Българските учени кандидатстваха за финансиране и пред Фонд “Научни изследвания”, но заради обжалване на един от участниците в процедурата тя временно е спряна.
“Това е единствената разработка в България, освен това е много иновативна. Продуктът е много интересен, беше оценен от института “Пастьор”, откъдето дадоха малко средства да стигнем донякъде. Наистина сме стигнали”. Това каза проф. Пенка Петрова. Тя допълни, че учените изключително се радват, че са забелязани в усилията си от министър Костадин Ангелов и със съдействието на ръководството на БАН ще потърсят среща с него, за да може да дадат всякаква информация и да получат съдействие.
България ще купи ваксини от Русия или други страни извън ЕС само когато те бъдат одобрени от Европейската агенция за лекарствата и ако те могат да донесат ваксини по-бързо, отколкото страните, с които в момента имаме договор, стана ясно още от изказването на Костадин Ангелов.