Маската ще се сваля пред комисията, за да разпознаят гласуващия
Химикалките в секционните комисии, с които се попълват бюлетините на парламентарния вот, ще бъдат дезинфекцирани след всеки гласувал. Хората, които изберат да подадат вота си на машина, пък ще дезинфекцират ръцете си. Това предвижда здравният протокол за изборния ден на 4 април, подписан от министър Костадин Ангелов.
Указанията за провеждането на изборите в условията на епидемията от COVID-19 бяха публикувани в четвъртък. В тях влизат насоки както към членовете на районните и секционните комисии, така и към гласуващите.
За да бъде идентифициран,
всеки ще поставя
личната си карта
на масата
пред изборната комисия. След това ще сваля маската си за кратко, като спазва разстояние поне 1,5 м от членовете на комисията. Дистанция ще трябва да се спазва и при подписването в избирателния списък, вземането и предаването на бюлетината.
Входът на тъмните стаички ще трябва да е обърнат към стена, за да няма перде на входа му, в което да се докосват избирателите.
Специална маркировка във всяка стая ще указва спазване на изискванията за дистанция.
Насоки има и за тези, които ще гласуват от дома си заради карантина. Те също ще трябва да свалят маската си, за да бъдат идентифицирани. Препоръката към тях е да ползват собствена химикалка по възможност. Ще дезинфекцират ръцете си, преди да вземат бюлетината.
Членовете на мобилните екипи, които ще дойдат при тях пък, ще бъдат напълно екипирани. Те ще трябва да дезинфекцират шлемовете и ръкавиците си след приключване на всяко домашно гласуване.
От ключово значение за ограничаване на разпространението на вируса по време на изборите е правилната употреба на защитна маска, посочват от здравното министерство. Това включва както поставянето им, така че да покриват носа и устата, така и правилното им сваляне. Затова от МЗ дават специални насоки и за това.
“Маската се сваля отзад напред, като се хванат връзките/ластиците ѝ и се избягва докосването на предната страна.
След това ръцете незабавно се измиват с вода и сапун или се обтриват с дезинфектант. Защитната маска се сменя с нова веднага щом се навлажни или е с нарушена цялост”, пише в документа.
Редовно проветряване и дезинфекция на повърхностите се препоръчва за стаите за гласуване.
Обучението на хората, които ще участват в изборния процес, се препоръчва да е дистанционно. А ако това не може да се случи, хората трябва да се организират в малки групи, така че в помещенията да може да се спазва 1,5 м разстояние.
В самия изборен ден
хора с
температура и
други симптоми
няма да бъдат
допускани
до изборните зали. Температура ще се мери на всеки член от изборните комисии.
Движението на хората пък трябва да е организирано еднопосочно, а при липса на такава възможност не трябва да има струпвания и отново е задължително спазването на дистанция.
След приключване на изборния ден за предаването на бюлетините в районните избирателни комисии ще трябва да се изготви график, пак с цел да няма струпване на хора.
Освен за самия изборен ден здравни насоки министерството е изготвило и за провеждането на изборните кампании.
Основна препоръка е
предизборните
събития да се
организират
на открито
Независимо от мястото на провеждане обаче носенето на маски остава задължително условие, както и спазването на 1,5 м дистанция.
Трябва да се регулират потокът и броят на лицата, които пристигат, посещават и напускат мероприятието чрез увеличаване на броя на транспортните средства и намаляване на пътниците в тях, пише в указанията. Пристигането трябва да е поетапно и да има строго определени входове и изходи за събитието.
Препоръчва се времетраенето на предизборните събития да е максимално кратко. Разпространението на предизборните агитационни материали пък да се извършва на щандове за самообслужване.
Заради високия риск от разпространение на вируса и възникване на нови случаи здравните власти препоръчват да не се организира предизборна кампания от врата до врата.
Няма да има чаршафи на входовете на тъмните стаички, а ще са обърнати към стената.