Изложба “Българска археология” е резултат от партньорството с 16 исторически и археологически музея в цялата страна
Богато украсен съд във форма на птица, находка от 600 сребърни римски монети от Пловдив, златни римски накити от Слана бара и Алмус, златни накити и пластина от слонова кост от Трапезица (Велико Търново), праисторически антропоморфни (с приписване на човешка форма) фигурки и съдове от Провадия и Ковачевец, златна халка от V хилядолетие пр. Хр. от селищна могила Порой, желязна ромфея от Чирпан (железен меч за две ръце - част от тракийско въоръжение)...
Това са само част от включените над 350 експоната от 27 обекта от Праисторията до Средновековието в четиринадесетата национална археологическа изложба “Българска археология 2020”.
Тя е открита в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) и ще продължи до 2 май.
Наредена е в
Централна зала на
НАИМ на пл. “Атанас
Буров” 1 (срещу
президентството).
Изложбата показва най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа на българските археолози през миналата година.
Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония Понтика, Созопол, римските градове Филипопол, Рациария, Ескус, Сексагинта Приста, Алмус, средновековните столици Плиска и Велико Търново, голяма част от тях финансирани от Министерството на културата. Представени са и
обекти от
спасителните
археологически
разкопки
по разширяването на газопреносната структура на “Булгартрансгаз”, автомагистрала “Хемус”, трасето на международен път Е79 в участъка Видин-София и жп линията Пловдив-Бургас. Сред тях впечатляват къснонеолитните селища до Ковачевец, Поповско и Бъта, Панагюрище, къснохалколитният некропол край Градище, Шуменско, римските селища при Синаговци и Слана бара, Видинско.
“Въпреки сериозните затруднения, причинени от разпространението на коронавируса, 2020 г. бе много важна и успешна за българската археология. Работата ни обхвана мащабни спасителни разкопки и множество планирани проучвания. Получихме финансиране за повече от 100 проекта”, казва директорът на НАИМ при БАН доц. д-р Христо Попов.
Изложба “Българска археология” е резултат от съвместната работа и партньорството с 16 исторически и археологически музея в цялата стр