Ваксинирането срещу коронавирус е най-актуалната тема в Турция. За да се справи с пандемията, Турция закупи общо 50 милиона дози ваксина от Китай и договори около 4,5 милиона дози от ваксината на Пфайзер/Бионтех. От средата на януари в страната утихнаха бурните спорове, които се бяха разразили за или против ефективността на китайската ваксина, позабравиха се и критиките към правителството заради закупуването й.
По данни на турското здравно министерство до вчера са ваксинирани над три милиона души. Според експертите, на фона на други държави, с изключение на Израел и Великобритания, това е много добро постижение към момента.
Ваксинирането в Турция е безплатно и не е задължително. Записването на желаещите става много лесно - чрез онлайн система, по телефона или чрез личния лекар.
Това се доказа и с личния ми опит. Според указанията се обадих от личния си смартфон се обадих на горещата линия, поискаха ми ЕГН-то, след кратка справка ми отговориха,че нямам пречки за ваксиниране /не страдам от заразани болести, не съм рисково обременена и т.н./ и ме попитаха за ден и час, който ще ми е удобен за ваксиниране. Както и къде искам да се ваксинирам - при личния лекар или в болница.
След поставянето на първата доза ми бе връчен лист, на който бе записана датата на поставянето на втората доза от ваксината. Личната лекарка ми препоръча да пия повече вода, което правя.
Здравни експерти твърдят, че има ръст в заявките на гражданите за ваксиниране. Отдават го на това, че досега не са регистрирани нежелани ефекти от прилагането на ваксината, на добрата организация на имунизацията и не на последно място примера на турските политици, които начело с президента Ердоган първи се имунизираха.
"Постигнатото досега в имунизационната кампания е важно, защото турското правителство преди това бе критикувано за манипулиране на данните за разпространението на епидемията и заради закупуването на китайската ваксина Синовак. Но имунизационната кампания върви добре и сме доволни. Отначало имаше трудности с доставките на китайската ваксина, но те бяха преодолени и 25 милиона души са защитени", заяви д-р Мемдух Чифтчиоглу от специализирания Научен съвет за борба срещу Ковид-19.
Към днешна дата са ваксинирани над три милиона души с първата доза. Това са главно лекарите, медицинския персонал в болниците и домовете за възрастни, работещите в аптеките.
Втора доза, която се поставя в интервал 28-30 дни след първата, е поставена на 361 647 души.
Според програмата на здравното министерство паралелно на инжектирането с втората доза, се предвижда да стартира първият етап на имунизацията на учителите и работещите в образованието, както и на гражданите над 60-годишна възраст.
Освен на Синовак и на препарата на Пфайзер/Бионтех, Турция ще разчита и на собствена ваксина, която се очаква да бъде готова около април - май, заяви неотдавна турският президент Ердоган.