Ползвайте инкогнито режим на браузъра и отваряйте файлове през виртуална машина
Анонимността онлайн е сред най-сериозните проблеми днес и макар да е почти невъзможна, поне 10 стъпки могат да помогнат на човек да не бъде следен и разконспириран. Сред тях са използването на т.нар. услуги с нулево знание, отваряне на файлове със сензитивна информация от виртуален компютър, който отваряте на личната си машина, без тя да го разбере и дори инкогнито режима на браузъра, който не записва бисквитки.
Разбира се, има уловка. “Всички анонимайзери забавят работата и я правят по-трудна”, казва експертът по киберсигурност Джон Мейер. Има решение на този проблем. “Вместо да се ползват различни програми, доста по-добър е вариантът да се включи инкогнито режимът на браузъра”, добавя Мейер. При този режим не се създават бисквитки, които събират данните за сърфирането на човек. В обикновен те се продават на рекламодатели, като потребителите са се съгласили с приемането на общите условия на браузъра. Друга екстра на инкогнито режима е, че посетените сайтове не се запазват.
Лесен за позлване е и VPN - Virtual Private Network, или Виртуална частна мрежа. Тя
мести трафика
от домашния ви
компютър на
сървъра на
доставчика на
услугата и го
криптира
Всяка една такава мрежа обаче може да бъде хакната, а и фирмите, които предлагат VPN, дават данните от сърфирането на човек при съдебна заповед.
Истинска анонимност предлагат услугите с нулево знание. Google може да чете всеки имейл, който изпращате и получавате. Същото важи за търсенията ви. Office 365 сканира всичко, което пишете. DropBox отваря и изследва всичко, което качвате. И трите компании са доставчици на програмата на Агенцията за национална сигурност - PRISM, разкрита от Едуард Сноудън. Тя си сътрудничи с други, а целта е масово наблюдение. Ако Google може да го види, значи и властите могат. Нямате поверителност на никоя от тези услуги.
Можете да шифровате всичко, преди да използвате Gmail или преди да качите вашите снимки от ваканцията в DropBox. Ако се грижите за поверителността и можете да разберете как да използвате PGP програмата (Pretty Good Privacy - Доста добра поверителност), вероятно би трябвало. Може да използвате и доставчици на услуги, които са с нулеви знания.
Макар да не може напълно да се доверите, че тези компании не са си оставили задни вратичкп, алтернативният SpiderOak на DropBox, базиран в САЩ, не ви иска никакви данни и казва, че не проверява нищо. Protonmail, базирана в Швейцария, е за имейли с нулеви познания и твърди, че е математически невъзможно те да предадат имейла ви на трета страна.
Дори да ползвате такъв мейл, е добре да имате още една защита. Тя е доста проста. Правите мейл с една-единствена цел - например служебна комуникация по конкретен доклад. Когато той е готов, забравете за този мейл. При следващия доклад създайте нова.
А за търсения не разчитайте на стандартните търсачки. DuckDuckGo не помни нищо, макар че и Google не го прави в инкогнито режим.
Номер едно сред съветите за анонимност пък си остава
да зарежете
стандартните
браузъри и да
минете в The
Onion Router,
по-известен като
Tor
Той е безплатен софтуер с отворен код за активиране на анонимна комуникация. Предназначен е да пречи да се проследяват навиците ви за сърфиране, включително държавни агенции и корпорации. Името, което се превежда като Лучения рутер, се отнася до начина, по който Tor защитава вашите данни, като ги обвива в множество слоеве за криптиране като лук.
Tor е насложена мрежа, която използва интернет, за да направи почти невъзможно проследяването на трафика обратно до неговия произход. Трикът става чрез криптиране и пренасочване на вашия трафик през три независими Tor релета или хопове, когато направите заявка - въведете сайт, а за отговор се използва някоя от близо 8000-те изходни точки. Никое от релетата не знае цялата дължина на Тor трафика, така че няма нито една точка, която, ако бъде хакната, да разкрие цялата информация. Тези релета се управляват от доброволци от цял свят и Tor браузърът ги избира и подрежда случайно средно на всеки 10 минути или всеки път, когато рестартирате програмата. Така за час получавате 6 нови набора от релета, които ви дават изцяло нова идентичност.
Въпреки предимствата си обаче, Tor има и доста недостатъци. Тъй като трафикът преминава през толкова много релета, често има забавяне на съдържанието. По-специално, снимките и клиповете имат проблеми със зареждането, дори ако имате широколентова връзка.
Браузърът Tor може да се използва от всеки. Ако някой участва в незаконна дейност и вие сте изходното реле, трафикът ще бъде проследен до вас. Правителствата също следят отблизо потребителите на Tor. Много услуги пък директно блокират достъпа до Tor. А и нека не забравяме, че Tor е създаден от служители на Американската военноморска изследователска лаборатория с цел защита на онлайн комуникациите на американското разузнаване. Впоследствие проектът е доразвит от Агенцията за напреднали изследователски проекти в областта на отбраната, която е към Департамента по отбрана на САЩ.
Друго ключово правило за анонимност в мрежата е, че, ако плащате нещо, то задължително да го правите с критповалута. И от тов
няма да има
никакъв смисъл,
ако си поръчате
яке с доставка
до домашния ви
адрес. Просто го
харесайте онлайн
и отидете до
физическия
магазин
А в мрежата плащайте само за услуги.
Ако обаче искате да сте наистина навътре в защитата на личното ви пространство онлайн, то трябва да започнете с анонимизираща операционна система. Whonix е точно това - тя е отворен код, която се фокусира върху анонимността, поверителността и сигурността. Въз основа на мрежата Tor, Whonix е почти толкова анонимна, колкото може да получи операционна система, преди всичко да стане твърде неудобно за употреба.
Задължително е да не ползвате публични мрежи за безжичен интернет, например в кафене.
Доста полезно е и използването на виртуална машина. Това е чудесен начин за работа с чувствителни файлове (или за отваряне на съмнителни такива) без страх от онлайн шлифоване или потенциално заразяване на основната ви система. Виртуалната машина е по същество втори виртуален компютър, който хоствате в основната си операционна система като приложение. Да речем, че искате да изтеглите JPG от прикачен файл към имейл, но се притеснявате, че е заразен с вирус, който може да застраши вашата анонимност.
Първо, ако подозирате, че случаят е такъв, изобщо не трябва да го изтегляте. Но един от методите за по-безопасно изследване на файла, ако е задължително, е да използвате софтуер за виртуализация като VirtualBox, за да инсталирате виртуална машина. След това можете да изтеглите файла на нея. След като приключите с него, можете да го изтриете заедно с виртуалната си система, без да оставяте следи и потенциални проблеми със сигурността.
При мобилния телефон пък трябва да внимавате какви разрешения давате на приложенията. Има и програми, които блокират тракерите им. Те зависят от операционната система на апарата.
И макар тези решения да са високотехнологични, има и съвсем прости. За да не ви подслушват и гледат, залепете с няколко слоя лепенки камерата и микрофона на лаптопа си. Дори Марк Зукърбърг го прави!