l Румен Радев можеше да постъпи като пич и да отиде в 4-то РПУ като баща, вместо да пуска официално съобщение по семеен казус
l Гневен баща пък призова държавния глава: “Спрете да лъжете. Моят син си понесе последствията за купона. А вашият?!”
l Проф. Костадин Ангелов не излъга за присъствието на Георги Радев на купон
Държавен глава, главен секретар на президента, здравен министър и гневен баща. Така продължи във вторник сагата около инцидента, в който се оказа Георги Руменов Радев.
17-годишният син на българския президент разпали отново войната между институциите. Точните факти вече са известни - компанията от 14 младежи празнува 18-ти рожден ден на приятел, наемайки апартамент на булевард “Христо Ботев”. Според обясненията на групата един от тях се спънал и при падането бутнал камък, който е уцелил минувач. Вероятно пострадалият извикал полиция, а полицията се въздържа да посочи, че сред групата е синът на президента на България. Неофициално историята стига до ПИК и оттам заживява свой живот. Медиите търсят официално потвърждение каквото не получават.
Вместо това се появява съобщение на пресцентъра на МВР “Във връзка с множество запитвания от медии уточняваме: на територията на столицата през изминалата нощ са извършени множество проверки от екипи на СДВР съвместо със СРЗИ за спазването на противоепидемичните мерки, опредлени със заповед на министъра на здравеопазването. При една от тях полицаите са реагирали на сигнал за струпване на граждани и се хвърлят предмети на хора...Всички непълнолетни са призовани да се явят в понеделник с родител в столичното Четвърто РПУ".
В понеделник
“24 часа”
детайлно уточни,
че Георги
наистина не е
бил задържан,
но е бил отведен вечерта в събота в същото това районно управление на МВР за установяване на самоличността, тъй като не е носил лични документи. Репортерите ни се срещнаха с двама от групата и с разрешението на техните родители описахме детайлно и точно ситуацията.
Здравният министър Костадин Ангелов, попитан в понеделник дали в историята с компанията от столичния булевард “Христо Ботев”, става дума за сина на Румен Радев, професорът казва дословно: “Да, мога да потвърдя, че това е така - синът на президента е бил това. Повече не мога да ви кажа. Ние не провеждаме разследвания.”
В понеделник вечер очевидно раздразнен от думите на министъра, президентът чрез своя пресцентър съжали, че “представители на изпълнителната власт ставата съпричастни в тиражирането на неистини” и погазват правата на непълнолетните.
В понеделник вечерта обаче по Нова телевизия главният секретар на дължавния глава Димитър Стоянов продължи темата с категоричното твърдение, че “синът на президента не е участвал в шумно празненство и не е бил задържан от полицията. “Морално недопустимо е министър на здравеопазването да обсъжда по този начин непълнолетен”, казва Стоянов.
Малко по-късно във фейсбук Васил Русев реагира на телевизионната изява на най-близкия сътрудник на президента. “Спрете да лъжете!”, постна мъжът, който е писател и артист, чиито заварен син е съученик и участник в купона заедно с Георги Радев.
“Сигурен съм,
че той не е
лошо момче,
дори съм чувал, че е много умен, но вие очевидно нямате никакъв контрол над него...Не е толкова страшно, че младежи са купонясвал (колкото и да не е правилно в сегашната ситуация), няма страшно, че са били арестувани..., но да излизате с изявление, че синът ви не е бил на събирането, е ДЪНО. Да, моят заварен син вече си понася последствията затова. А вашият?”
Васил Русев бързо изтрива своя пост, който обаче стига да неизвестен сайт, а после е цитиран от други медии, съветва Румен Радев да постъпи мъжки, след като историята е вече раздухана. “Много рядко си позволявам да избухвам по този начин, но не мога да се удържа този път”, завършва Русев. "24 часа" го потърси, за да потвърди автентичността на поста. Мъжът обясни, че застава зад своите думи, а е изтрил поста по молба на бащата на заварения си син, за да не създава излишни проблеми на детето в училище.
Това са фактите. Синът на Румен Радев е бил на празненството. В понеделник не се е явил с родителите си в полицейското управление.
Президентът греши, като настоява за институционална завеса на случката с купона на сина му. Какво толкова е станало. Младежи си организират купон за рожден ден. Вероятно са шумни и зорки граждани сезират органите, което води до пристигането на полицията и съответните установявания на самоличности.
Всичко това
щеше да е
приключило
с полза за
президента,
ако той не се
бе опитал да
остане зад
институционалната
завеса,
а бе завел лично сина си в районното за назидание на него лично и на всички младежи с по-освободено поведение. От това той само щеше да спечели популярност, а не обратното. Познавайки обществените нрави, одобрението щеше да е масово и никой нямаше да се упражнява на тема бащинство и номенклатурни привилегии. Вероятно и историята щеше да е свършила вече, защото тя е прекалено незначителна толкова да се занимаваме с нея. Както и отварянето на фронт към здравния министър заради това, че не е затаил истина и приписването му на някакви зловредни замисли.