Георги, синът на президента Румен Радев участва в инцидент в събота - 18-и рожден ден на негов приятел, на който 14 младежи замерят минувачи по столичния булевард “Христо Ботев”. Тяхната версия е, че младеж се е спънал и при падането е бутнал камък, който паднал.
Каква е ролята на 17-годишното момче, което за трети път през последните няколко години е действащо лице в подобни истории? Виновен ли е Георги, или е жертва на войната между институциите в България? Къде трябва да спира медийният интерес и как трябва да бъде защитен един непълнолетен младеж?
В мрежата спорът кипи от неделя вечер. Противоположни мнения изказаха журналистката Генка Шикерова, писателката Милена Фучеджиева (виж карето долу) и други общественици.
Дебатът е по различни теми. Крият ли големите телевизии инцидента с Георги Руменов Радев? И морално ли е тези, които го съобщават, да го правят?
Първи се престраши да потвърди новината здравният министър Костадин Ангелов.
“Да, мога да
потвърдя, че
това е така,
синът на
президента е
бил там
Повече не мога да ви кажа. Ние не провеждаме разследвания”, каза той пред журналисти в Кюстендил.
От МВР пък не коментираха повторно случая. В неделя оттам съобщиха, че 14 души са били на купон в центъра на София и след сигнал полицията се е намесила. Един от непълнолетните младежи бил съпроводен до дома си от пълнолетен от компанията, защото родителите му не го взели, посочиха от МВР. Оттам не поясниха кой е той, но неофициално се говори, че е именно Георги Радев.
От президенството отвърнаха с коментар, разпространен от прессекретариата на държавния глава (виж долу). “Неверни са и твърденията, че събирането по повод на рожден ден е било в столично заведение, както и за отказ на родителите му да го придружат до дома след проверка за самоличност”, съобщиха оттам и
отрекоха Георги
да е бил
задържан Всъщност младежът наистина не е бил задържан за до 24 часа. Бил е отведен в 4-о РУ за установяване на самоличност, тъй като не е носел документи.
Компанията от 14 младежи наемат апартамент в центъра на столицата, за да празнуват рожден ден. Това е широкоразпространена практика заради мерките. Но компанията се резвеселява и според очевидци започва да замеря минувачите с камъни.
Пресцентърът на МВР пусна следното съобщение, без да назове името на президентския син. “Във връзка с множество запитвания от медии уточняваме: на територията на столицата през изминалата нощ са извършени множество проверки от екипи на СДВР, съвместно със СРЗИ, за спазването на противоепидемичните мерки, определени със заповед на министъра на здравеопазването. При една от тях полицаите реагирали на сигнал от граждани, че на бул. “Хр.Ботев” има струпване на хора и се хвърлят предмети на улицата. На място са установени 14 лица, 11 тях - непълнолетни и 3- ма пълнолетни. За случая веднага е уведомен инспектор “Детска педагогическа стая” на Четвърто РУ. Родителите на един от непълнолетните са отказали да дойдат и да вземат детето си. Един от пълнолетните, присъствали на адреса, се е ангажирал да го съпроводи до дома му. Всички непълнолетни са призовани да се явят в понеделник с родител в столичното Четвърто РУ.”
Георги Радев не
се яви с
родителите си
в полицейското
управление, където бяха други 7 души от компанията. 4-ма отишли около пладне, а другите 3-ма следобед. Възможно е да е бил разпитан другаде. “24 часа” единствен успя да разговаря с хора от компанията.
“Беше 18-и рожден ден на едно от момчетата. То нае апартамент, не сме били в никакво заведение. Просто на долния етаж на блока има пицария, но не сме били в нея”, разказа младеж. Той отрече да е имало хвърляне на камъни.
“Бяхме на балкона и някой се подхлъзна. При падането явно е ритнал или бутнал камък, защото се чу как нещо пада”, поясни младежът. И бе категоричен, че компанията им не е била шумна и проблемна. “Беше си обикновено събиране. Проверихме в интернет, четохме заповедта на здравния министър. Никъде не пишеше, че не може да се събираме”, поясни младежът, с кокогото разговаряхме след съгласието на придружаващия го негов родител.
Компанията била от по равно момчета и момичета. Били адски кротки, смята момчето. “Дори бяхме на терасата, за да пушим там, защото в обявата, от която е нает апартамента, пишело, че в него не се пуши”, разказва как се стигнало до инцидента момчето. И добави, че Георги Радев не е бил на терасата. Повече младежът не можа да разкаже заради появата на други журналисти, пред които той не искаше да разговаря.
Заради инцидента и медийния шум около него се разрази бурна дискусия за границата на публичността. Журналистката Генка Шикерова написа във фейсбук:
Медиите могат да събират и разпространяват информация за личния живот на публичните личности без тяхно съгласие, но тази възможност не е неограничена. Условието това да се случва е, когато е налице значителен обществен интерес, който оправдава запознаването на обществеността с обстоятелства около техния личен живот.
Децата, хората с психични увреждания, жертвите на насилие, поради своята особена уязвимост, се ползват с по-висок праг на защита на личната неприкосновеност.
Повечето участници смятат, че информация не бива да бъде прикривана. Например Красимира Обретенова пише: “Президентът е гражданин като всички останали. Като президент изпълнява определена длъжност, също като таксиметров шофьор, учител, продавач на пазара... Щом медиите могат да информират, а обществото да осъжда скандалното поведение на децата на всеки от нас, може и за всеки друг.”
В един момент темата на дискусията се поизмества върху това на колко години детето може да преценява поведението си. Според Ясен Геновски “на 17 години не е съвсем дете, което да оправдаем за поведението му с лека ръка! Би трябвало да е наясно, че неговите постъпки се калкулират в имиджа на баща му!”
Петър Шивачев защитава подобна теза: Що за арогантност? Той сина си не може да възпита, държава ще управлява!
За справка вижте дъщерите на Обама. Десет години перфектно държание. Такива личности отговарят с цялата си рода!”
В този дух са повечето коментари, като, разбира се, има и чисто политически, като например този на Стилиян Момчилов, който пише: Добре, може да се перефразира и така: “Президентът Радев е прекалено зает с добруването на нацията и прогонването на мутрите, че не му остава време да прибере детето си от Районното. Съпругата му Деса не го пуска.
Политическите коментари продължават в стилистиката на “Вие защо биете негрите”.
Впрочем децата на известните винаги са любопитна тема не само у нас, а и по света. Дълги години по времето на комунизма обаче това беше тема табу и на нито една медия не ѝ беше позволено да пише, обсъжда, анализира. Това, разбира се, не спираше слуховете за тези деца да се разнасят из цялата държава.Затова и Румен Борисов го припомня: Шикерова, то едно време на децата на номенклатурата всичко им беше позволено. Възпитанието, Генке, възпитанието !!! Вика му се ценностна система! Това зависи от РОДИТЕЛЯ. Като цяло обществото не е длъжно да търпи разни ... изцепки на днешната номенклатура (независимо от поста и цвета ѝ).
Депутатът Крум Зарков написа: Министърът на здравеопазването днес счел за нужно да потвърди “информацията”, която проправителствени медии ни натрапват втори ден, че синът на президента бил някъде на купон. Не могат да му простят на Румен Радев, че назова мафията. По филмите дори мафиотите спазват някакъв неписан код на честта - например не атакуват децата на противника. У нас обаче не е така. У нас мафиоти няма, има само мутри.
Пресцентърът на държавния глава: Синът на президента не е задържан
В отговор на отправени от медии въпроси прессекретариатът на държавния глава разпространява следната позиция:
Синът на президента Румен Радев не е задържан от органи на МВР или отвеждан в РПУ. Неверни са и твърденията, че събирането по повод на рожден ден е било в столично заведение, както и за отказ на родителите му да го придружат до дома след проверка за самоличност.
Жалко е, че представители на изпълнителната власт стават съпричастни в тиражирането на неистини, и от друга страна, погазват законовите гаранции за закрила на личността на непълнолетни.
Милена Фучеджиева: Тъга. Разпад
Тотално избягвам политически коментари или коментари, свързани с политици. Този е хем политически, хем не е. Той всъщност е предизвикан най-вече от моето изумление като родител.
Как е възможно нито майката, нито бащата да не отидат да приберат сгрешилото си дете, а да го освобождават от районното пълнолетните му приятели?! Ако това е вярно, а не е жълта помия срещу Радев, не знам какво да мисля не за него като президент, а за състоянието в което се намира всичко - от най-ниското до най-високото. Това не е пиар грешка, а пиар бездна, нечуван досега публичен провал. Изоставяне на едно дете посред нощ от баща и президент. Майката не е длъжна да прави всичко. Къде са били, защо не са отишли да си вземат детето? Трябвало е там да бъдат двамата, загърбили всичките си семейни неразбирателства и антагонизми в името на детето си. Какъв пример дава президентът на народа си?!
Адски тъжно ми е за това момче. Обвиненията не бива да са срещу него. То е непълнолетно, на 15 години (17 - бел. ред.), тийнейджър изоставен от родителите си пред целия български народ. И родителите му нямат извинение, нито оправдание. Особено президентът. Особено той. Социалните ли да се намесят?!
Не може детето на генерал и президент на държава да бъде оставено само да се оправя в полицията посред нощ. Това е прецедент за който не съм чувала или чела никъде.
Използвах думата “президент” дори недостатъчно. Този баща иска пак да е “баща на нацията”. Моля?!
Какво е това?! Дотам ли стигна всичко? Чалгата, мутрите и прехода ли са виновни, кой е виновен? Докога ще се търсят оправдания в комунизъм, капитализъм, минало и т.н. за личната безхарактерност и морална корупция?
Тъга. Разпад.”